Místo, kam přibude také informační tabule a další mobiliář, v pátek slavnostně odhalili nejen místní obyvatelé a vedení obce, ale také starostové dalších obdobně postižených obcí v republice. Úpravy zaplatil částkou 260 tisíc korun Olomoucký kraj, 120 milionů přispěla samotná obec.

Památník v Zákřově připomíná událost, která se zde stala 18. dubna 1945. Příslušníci gestapa a praporu Vlasovců ve večerních hodinách obec obklíčili pod záminkou střelby partyzánů. Následně začali zapalovat jednotlivá stavení.

„Muži byli pozatýkáni a 23 z nich bylo odvedeno do Velkého Újezdu, kde je příslušníci gestapa vyslýchali. Část z nich gestapo propustilo, ale 19 mužů dne 20. dubna 1945 odvezli do lesa k samotě Kyjanice. Muže, kteří museli podstoupit nelidské mučení, zavřeli do dřevěné boudy, polili ji benzínem a dehtem a zapálili," popsal průběh krutého zásahu Filip Žáček, předseda sdružení Iniciativa pro podporu vypálených obcí.

Po skončení války těla odborníci exhumovali, uložili do jedné rakve a pohřbili na tršickém hřbitově.

„Na místě tragédie byl roku 1949 odhalen památník Zákřovská žalov z dílny akademického sochaře Vladimíra Navrátila a architekta Lubomíra Šlapety," doplnil Filip Žáček.