Olomoucké pamětihodnosti se zájemcům představí už tento víkend. Dny evropského dědictví zahají v pátrk koncert Moravské filharmonie Olomouc na Horním náměstí.

Hudba a písečná socha Radovana Živného, kterou autor nedávno dokončil, lidem připomenou desáté výročí zapsání Sloupu Nejsvětější Trojice na seznam UNESCO. VÍCE k PROGRAMU ZDE

„V Olomouci si zájemci boudou moci prohlédnout dvacet osm památek. Otevřou se muzea nebo galerie, ale také budova radnice, kde se lidem zpřístupní zasedací místnost, kaple, věž, obřadní síň i kancelář primátora. Abychom zajistili plynulý provoz, připravujeme k návštěvám každou místnost a stanovili jsme jedinou trasu,“ vysvětlil Radim Schubert, vedoucí odboru kultury olomouckého magistrátu.

Součástí sobotního programu v centru Olomouce je i jarmark na Horním náměstí. Kromě řemeslných výrobků nabídne i místní speciality. Před radnicí také bude vyhrávat muziky, kapely se na pódiu budou střídat od devíti rnáno až do pěti odpoledne.

Kromě olomouckých chrámů jako je kostel sv. Kateřiny, chrám sv. Cyrila a Metoděje, Klášterní Hradisko se veřejnosti napříkald i Tereziánská zbrojnice či vědecká knihovna.

Ta svátek památek zahájí unikátní výstavou Duše knih – Stopy lidí a času v rukopisech a starých tiscích. Expozice zájemcům představí jedinečné dokumenty z historického fondu knihovny.

K akci se připojí Český rozhlas Olomouc.

„Návštěvníci si mohou prohlédnout nejen prostory, techniku a redakční počítačové systémy, ale také se mohou seznámit s redaktory a moderátory rozhlasového vysílání. Připravena je i soutěž o let vrtulníkem Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje,“ uvedl za Český rozhlas Jiří Mastík.

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ V OLOMOUCI - OTEVŘENÁ MÍSTA a PROGRAM

Šternberk: lákadlem je augustiniánský klášter

Ve Šternberku lákají návštěvníky na nejvýznamnější barokní památky ve městě.

„U nás bude největším lákadlem prostor bývalého augustiniánského kláštera,“ uvedla za město Šternberk Jana Kameníčková.

Kláštěr společně s kostelem Zvěstování Panny Marie patří k nejvýznamnějším barokním památkám ve městě a okolí. Na jeho nádvoří letos dokonce vyrostlo i letní kino.

Kdo zavítá v těchto dnech do Šternberka, může se těšit také na ekojarmark nebo na oblíbenou herečku Hanu Maciuchovou, která se tu narodila. V rámci šternberských hodů se herečka objeví i na hradě, kde převezme čestné občanství.

„U nás budou otevřeny všechny památky, které jsou běžně přístupné. Všechno jsme totiž stihli opravit,“ vysvětlila za odbor kultury města Uničova Nikola Hirnerová.

Na tradiční exkurzi válcovým mlýnem nebo na radniční věž mohou lidé zase přijet do Litovle.

„V radniční věži budou večer i strašidelné prohlídky. Dny evropského dědictví jsme propojili s Litovelskými slavnostmi. Lidé se tak mohou těšit na řemeslný jarmark,“ dodal za pořadatele Viktor Kohout.

V duchu letošního tématu se také konají různé odborné přednášky. Olomouci se bude věnovat celý blok přednášek ve Vlastivědném muzeu.

První začíná v sobotu v 10 hodin a zaměří se na ducha barokní Moravy. Další přednášky posluchače zavedou třeba k mýtům a legendám nebo k baroknímu kostelu sv. Filipa a Jakuba v Olomouci.

V uničovském muzeu u Vodní branky se zase příští sobotu ve 13 hodin návštěvníci dozvědí o historii města a exponátech muzea.