O dva týdny dříve zahájila letošní sezonu pálenice Alibona v Litovli. „Ovoce se urodilo tolik, že už bereme objednávky na listopad a prosinec. Nejvíc k nám lidé vozí třešně a meruňky. Zájemcům pálenku upravíme v ultrazvukové čističce. Využívají ji hlavně zákazníci s jablečným kvasem,“ řekl zaměstnanec provozovny Aleš Bořil.

Pálenice v Náměšti na Hané přijímá zakázky od nejméně sto litrů kvasu. „Hruškový a jablečný bereme až od sto padesáti litrů. Zatím pálíme hlavně třešně a višně, pomalu začínají meruňky. Lidé jsou spokojení. Plody byly plné cukru, takže jim pálenky teče hodně,“ řekla majitelka Bohdana Jadrníčková. Kromě obvyklé „klasiky“ její palírnu provoněla také jahodovice. „Už se nám objednal také zákazník s kvasem z černého rybízu,“ poznamenala Jadrníčková.

Olomoučané to zřejmě mají nejblíže do slavonínské pálenice. „Jedeme už od poloviny července. Všechno ovoce dozrálo až o tři týdny dříve. Pálenka letos dobře teče, zákazníci jsou spokojení. Brzy přijdou na řadu letní hrušky a rané švestky,“ uvedl spolumajitel Vlastimil Jílek. V Horce nad Moravou uspějí i majitelé malých zahrádek. Palírna totiž jako jedna z mála na Olomoucku vyhoví také zákazníkům, kteří přivezou jen 70 litrů kvasu. „Objednávek máme hodně, ale volný termín vždycky najdeme. Pokud lidé nemají čas a prostory na přípravu kvasu,mohou nám dodat jen ovoce. Jablka a hrušky jim vylisujeme a vykvasíme. Odvezou si od nás hotovou pálenku,“ sdělil majitel Jan Brynda.

Nouzi o zákazníky nemají ani v pěstitelské pálenici ve Vilémově na Litovelsku. „Ze sto litrů kvasu teď lidé mají okolo osmi litrů pálenky. Správně by se měla nechat uležet a pít až příští rok, to ale nikdo nevydrží. Nabízíme proto přečištění ultrazvukem. Chuť je pak mnohem jemnější,“ poradil zaměstnanec palírny Petr Podhorný.

----------Místo----Cena za litr alkoholu---Kapacita kotle (l)

* Alibona Litovel-------------------205---------------150 - 250
* Olomouc-Slavonín-------------206---------------100 - 270
* Náměšť na Hané--------------225---------------100 - 250
* Vilémov---------------------------216-----------------70 - 500
* Horka nad Moravou-----------205-----------------70 - 350