Provozovatelé palíren se zlobí. Vypálení kvalitního ovocného destilátu už tak nebylo levnou záležitostí a zvýšení daňové zátěže podle provozovatelů palíren jen podpoří šedou ekonomiku. A kutilové si začnou pálit kořalku doma.

Do pěstitelské pálenice v Náměšti na Hané přivezl pan Ladislav 150 litrů jablečného kvasu. Za množství i kvalitu byl rád. Letošní úroda nebyla nic moc.

„Platím daň ze zahrady, starám se o stromy, ovoce, chystám si kvas, který musím dopravit do pálenice. To všechno stojí úsilí a peníze. Navíc se zdražuje. A stát se bude hojit na nás, drobných pěstitelích ovoce, že si pro sebe vypálíme pár litrů kořalky,“ kroutil hlavou zahrádkář, v jehož rodině má chystání ovocného kvasu a posezení u dobré pálenky letitou tradici.

Trest za poctivost?

Zákazníci, kteří přišli do palírny s nachystaným kvasem do konce minulého roku, zaplatili 143 korun za litr stoprocentního lihu. Od Nového roku musejí vydat o 19 korun více.

„Taky se zdražil plyn, elektřina. Zákazníci bohužel zaplatí za vypálení kvasu více,“ reagovala majitelka vyhledávané pěstitelské pálenice Bohdana Jadrníčková, která se snažila držet nízký poplatek. V posledních prosincových týdnech se nezastavila, protože zákazníci chtěli ušetřit.

„Nejen kvůli stovce, ale z principu. Jsou naštvaní, že těm, kteří už platí státu za zahradu, a jež odváděli daně za vypálený destilát, se zase zdražuje. Trestá je, že něco poctivého dělají,“ popisovala Jadrníčková.

Zákazníci i provozovatelé pálenice jsou přesvědčeni, že řada lidí bude hledat levnější způsob destilace.

„Následkem zvýšení daně bude jen to, že lidé budou pálit načerno. Viděli jsme to posledně, když se v roce 2010 zvedla daň,“ odhaduje Jadrníčková.

Destilace v garáži? Nelegální

Kde sehnat destilační zařízení pro domácí pálení, bylo v posledních měsících velkým tématem v pěstitelských pálenicích. Řešilo se i v pondělí v Náměšti na Hané.

„Lidé si myslí, že si někde v garáži vyrobí třicet litrů pro vlastní spotřebu, a mají vyhráno. Omyl. Domácí pálení alkoholu nebo dokonce kšeftování s ním je zakázané. Museli by mít jako my zaplombované zařízení a být pod úředním dohledem,“ poukazovala provozovatelka vyhlášené pálenice.

Podle majitelů pálenic je zvyšování daňové zátěže u pěstitelského pálení v Česku cesta špatným směrem, která povede nejen k podpoře šedé ekonomiky.

Kutilové, kteří si pořídí domácí zařízení přes internet, a začnou pálit, ovšem riskují nejen postihy, ale také zdravotní problémy. Nekvalitní technologie je spojena s rizikem vysokého obsahu metanolu, který se už podepsal na řadě úmrtí.