Pro mnohé Olomoučany zřejmě nebylo překvapením, když „dům s věžičkou“ v těchto dnech skončil v anketě Olomouckého deníku o největší ostudu Olomouce hodně vysoko.

„Nedaleko parku žiji dvaadvacet let a kolem té hrůzy jsem chodila téměř denně k mamince. Padala z něj omítka, a když dali nad chodník lešení, bála jsem se, že na mě taky spadne, tak i s kočárkem jsem raději šla po silnici, stejně jako většina lidí,“ vzpomínala dvaapadesátiletá Olomoučanka.

Ostudy Olomouce 
Budovám a místům, které se v hlasování čtenářů Deníku o Největší ostudu Olomouce umístily na předních příčkách, se nyní budeme na našem webu detailněji věnovat.

Každý týden přineseme pohled na historii, současnost a možný osud jedné z TOP ostud města. Článek o domu v Palackého 20 je prvním z této série reportáží o kaňkách na tváři Olomouce.

Výříznuté díry v sítích na větrání

Otřesné byly na pohled i sítě, které roky halily uliční část, a v nichž si nájemníci před lety vyřízli otvory, aby si mohli okny vyvětrat a dovnitř jim šlo světlo.

„Diskuse o tom, v jakém je tento objekt stavu, se v Olomouci vedou roky. Sama kolem chodím poměrně často, je to jedna z nejhorších ostud Olomouce, jak ukázala i anketa,“ uvedla Magdaléna Vanečková, předsedkyně komise městské části Olomouc-střed – rohový činžák stojí na pomezí dvou městských částí.

Rok 2015: zchátralý dům v Palackého 20 - nájemníci bydlí za sítí

Zchátralý dům v Palackého 20 v roce 2015 - nájemníci bydlí za sítíRok 2015: zchátralý dům v Palackého 20 - nájemníci bydlí za sítíZdroj: Deník/Jiří Kopáč

Kontroly úřadu třicet let

Neutěšený stavebně-technický stav řeší stavební úřad s vlastníky domu v podstatě nepřetržitě od roku 1994.

„Za tuto dobu stavební úřad na stavbě vykonal řadu kontrolních prohlídek a vlastníkům domu adresoval kolem 20 různých opatření směřujících k nápravě závad na stavbě a užívání veřejného prostranství,“ shrnula mluvčí magistrátu Jana Doleželová.

Opravená věžička a interiéry

V posledních dvou letech se však podle magistrátu komunikace vlastníka domu se stavebním úřadem zlepšila. „Vlastník domu aktuálně provádí stavebním úřadem povolené stavební práce uvnitř domu,“ potvrdila mluvčí.

Změny k lepšímu jsou patrné i při letmém pohledu z projíždějící tramvaje. Opravena je částečně věžička, vyměněny jsou okna a investice je vidět i v nejvyšším patře, včetně nové krytiny.

Nárožní činžovní dům Palackého 20 v Olomouci. Vlastník dokončuje rozsáhlé opravy v interiérech objektu.Nárožní činžovní dům Palackého 20 v Olomouci. Vlastník dokončuje rozsáhlé opravy v interiérech objektu.Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

Majitel: Snaha narazila na odpor nájemníků

Dům, který byl po restituci obydlen, ale v jednom bytě bylo doupě narkomanů a majitel se o dům nestaral a zadlužil ho u několika subjektů, získal v roce 2000 známý lékař Aleš Sobek.

„Snažil jsem se ho opravit, ale narazilo to na odpor nájemníků, kteří se domohli krátkodobě zastavení stavebního řízení a udělali domu velmi negativní reklamu. To a některé následné kroky stavebního úřadu zastavilo téměř úplně rekonstrukci domu, ačkoli stavební plány byly hotové a schválené již v roce 2000,“ shrnul svůj pohled vlastník objektu.

Komplikovaný začátek proměny: 2020

Stavební práce byly opět zahájeny v roce 2020. Záhy stavební úřad zjistil, že nemovitost je v havarijním stavu a staré projekty neřeší dostatečně všechny problémy. Nařídil odstranění havarijního stavu, následovala pandemie covidu a další komplikace.

Renovace zejména uvnitř domu probíhají naplno již zhruba dva roky.

„Snažíme se zachovat cenné historické prvky, což je velmi náročné. Současně přivádíme do historických prostor nejmodernější technologie, včetně optického kabelu. Investovali jsme do energeticky úsporných opatření,“ vyjmenovával docent Sobek.

Nárožní činžovní dům Palackého 20 v OlomouciNárožní činžovní dům Palackého 20 v Olomouci - opravená věžičkaZdroj: Deník/Daniela Tauberová

Mezonetové byty a zachovalá původní podoba

V novém půdním prostoru, vytvořeném kovovou konstrukcí se zateplením, vzniklo pět bytových jednotek. Některé lze propojit ve větší celky. Rohový byt je ozdoben obytnou dvoupodlažní věžičkou s výhledem na park a historickou Olomouc. Byty jsou netradiční mezonetové.

Třetí nadzemní podlaží pak zachoval investor v původní podobě architekta Langra: vysoké bílé dveře, velké pokoje, zámecké čtvercové parkety, kuchyně s prvky kazet z 19. století.

Nárožní činžovní dům Palackého 20 v Olomouci. Vlastník dokončuje rozsáhlé opravy v interiérech objektu.Nárožní činžovní dům Palackého 20 v Olomouci. Vlastník dokončuje rozsáhlé opravy v interiérech objektu.Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

Stejně tak druhé patro, které je dílem funkcionalistického architekta Žáčka z Brna - v Olomouci se pravděpodobně zachovaly jen dvě práce.

„Zde renovujeme původní vybavení: dýhované posuvní dvoukřídlé dveře, mramorové obklady, dýhování oken, mramorovou koupelnu i vestavěné skříně s umývadlem v pokoji,“ představoval zrenovované interiéry.

Balkony do dvora

Ve dvorním traktu se podle investora počítá s balkony k jednotlivým bytům. Osazeny budou zelení a automatickým zavlažováním dešťovou vodou. „Její čerpání bude umožněno i z kohoutků na balkonech,“ poznamenal.

V prvním patře pak najdou zájemci o nájemní bydlení menší bytové jednotky. K dispozici zde budou i zajímavě řešené kanceláře. Zachována je velkolepá vstupní travertinová hala.

Nárožní činžovní dům Palackého 20 v Olomouci. Vlastník dokončuje rozsáhlé opravy v interiérech objektu.Nárožní činžovní dům Palackého 20 v Olomouci. Vlastník dokončuje rozsáhlé opravy v interiérech objektu.Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

„Věříme, že milovníci první republiky a s ní spojené klima serióznosti a noblesy, naleznou v našich prostorách svůj domov či podnikatelské zázemí,“ poukázal vlastník objektu.

Žádost o kolaudaci a užívání vnitřních prostor plánuje podat během února.

Fasáda až na konec. Pomůže dotace?

Pokud jde o současný stav fasády do frekventované ulice Palackého, ta podle docenta Sobka přijde na řadu až na samotný závěr rekonstrukce.

„Budeme se snažit získat dotaci, abychom jí mohli dát historickou podobu. Náklady jsou v takovém případě enormně vysoké, a tady si myslím, že je na místě, aby do toho vstoupil nějaký dotační titul. Historická fasáda je propagací především města, mohlo by zvážit podporu,“ dodal s tím, že objekt se nachází v ochranném pásmu památkové rezervace.

Opadávání vnější omítky na přilehlé chodníky v Palackého a Erbenově ulici již podle vlastníka nehrozí. „Uvolňovaly se kousky z horní římsy, a to už je to všechno v novotě,“ ujistil vlastník.

Z historie domu „s věžičkou“

Jedná se o nájemní dům postavený podle projektu Franze Langera roku 1889. Fasády jsou pojednány v neobarokním slohu.


Dům byl podle památkářů zhodnocen kvalitní funkcionalistickou úpravou interiérů – vestibulu a bytu v prvním patře, kterou pro tehdejšího majitele Ladislava Dokoupila provedl dle návrhu architekta Eduarda Žáčka v letech 1929 – 1930 stavitel Rudolf Němeček.

Dům je dvoupatrový s nárožní arkýřovou „věžicí“ na rohu mezi ulicemi Palackého a Erbenova. Takzvaná helmice věžičky byla původně zvonového tvaru – dnes kvůli zanedbání údržby chybí.

Dalším členícím prvkem hlavní fasády se staly zděné balkony umístěné na bočních rizalitech ve 2. NP. Neobarokní historizující fasády jsou do Palackého ulice i do Erbenovy ulice šestiosé.

Všechna okna přízemí měla původně půlkruhový záklenek, zatímco patra měla rovné překlady. Zřejmě v rámci funkcionalistické adaptace byla okna ve střední části fasády mezi rizality ve 2. NP zaklenuta rovněž půlkruhově.

V místě dnešního širokého domovního vchodu se záklenkem ve formě stlačeného půlkruhu byly původně dvoukřídlé domovní dveře a okno. Současný vchod uzavírá kovový rám se skleněnými výplněmi.Budova je podsklepena, včetně rohové stavby ve dvoře.