O naléhavé rekonstrukci renesančního paláce se mluví už několik let.

Správa hradu dokonce musela zamezit vstupu do prvního podlaží, protože z paláce odpadávají kusy kamenů a cihel. Snahy o rekonstrukci v minulosti narazily u památkářů.

Současná studie mimo zastřešení paláce přináší i nové možnosti, jak prostor využít.

„Kromě dílčího zastřešení vkládáme do objektu hradního paláce nové konstrukce, které vytvářejí zajímavou trasu pro návštěvníky. Budou mít možnost seznámit se s prostorem z úrovně stropu prvního podlaží," nastínil architekt a autor studie Miroslav Pospíšil.

Hlavním materiálem bude corten, tedy slitina železa s příměsí mědi a kadmia.

„Materiál je typický tím, že zrezaví do určitého stupně, pak zůstává stabilní. Vhodně doplňuje smíšené zdivo a kámen v hradním paláci," doplnil.

Zastřešena bude zhruba polovina paláce, největší místnost bude mít skleněný strop – v budoucnu by se pak v nové galerii mohly pořádat společenské akce, přednášky a další události.

V místech, kde byla původní schodiště, budou vloženy nové schody, v jedné lokalitě i nad úroveň střechy, což umožní vyhlídky do okolí i na celý hrad.

Prezentace zastřešení paláce na hradě HelfštýnZdroj: Deník/Iva Najďonovová

Prezentace zastřešení a nových vyhlídek v renesačním paláci na hradě Helfštýn.

Bez čtvrtého nádvoří za nižší vstupné

Během realizace bude celé čtvrté nádvoří včetně tří stálých expozic uzavřeno. To se podle kastelána odrazí i na ceně vstupného.

„Musíme to zohlednit v našem dlouhodobém plánování. Na posledním nádvoří jsou zasazeny všechny tři stálé expozice – archeologie, umělecké kovářství a historická mincovna. Zredukuje se tím návštěvnická atraktivita na zbývající nádvoří s vyhlídkovou věží, budovou pekárny a historickou kovárnou. Budeme muset nabídnout úlevu na vstupném a čekat, kolik lidí přijde. Předpokládáme, že zájem návštěvníků se po dobu realizace sníží," zmínil Jan Lauro.

Doufá, že palác bude díky rekonstrukci zachován pro další generace.

„V současné době tady hrozí spadnutí zdiva. Nejdůležitější je fixace, konzervace a zachycení stavu v jakém je dům v tuhle chvíli, aby se zabránilo dalšímu erodování na nějakou přijatelnou dobu. Objekt projde velkými změnami, ale je potřeba hrad udržovat při životě a opravovat," konstatoval.

Prezentace zastřešení paláce na hradě HelfštýnZdroj: Deník/Iva Najďonovová

Začnou zřejmě ještě letos

Zahájení záchranné práce renesančního paláce na hradě Helfštýn bylo jedním z bodů programového prohlášení rady Olomouckého kraje.

„První pokus jsme učinili v letech 2012 – 2013. Projekt nebyl přijat Národním památkovým ústavem. Tehdy se firma, která studii zpracovávala, soustředila pouze na zakrytí paláce. Současná architektonická studie umožňuje další využití paláce a vyhovuje i podmínkám památkářů," uvedl Radovan Rašťák, náměstek hejtmana, který má v kompetenci péči o památky.

Rada Olomouckého kraje bude proces realizace schvalovat do konce měsíce.

Pokud vše dobře půjde, ještě letos začnou přípravné práce. Hotovo by mohlo být na přelomu roku 2017/ 2018.

„Dnešním dnem proces spouštíme, po bezmála tří letech jednání. Cena stavební akce je 63 milionů z toto 75 procent hradí Regionální operační program a 15 procent bude financovat Olomoucký kraj," uzavřel hejtman Jiří Rozbořil.