Denně přitom Legionářskou ulicí projdou stovky lidí. Ty teď před dalšími úlomky chrání lešení.

Drobné kousky zdiva se vydrolily z římsy, kterou musí prohlédnout statik.

„Komplexní kontrola stavu římsy bude provedena nejpozději do 30. dubna,“ uvedl mluvčí magistrátu Michal Folta.

První obhlídka proběhla na místě už v pátek, podle statika není objekt staticky narušen.

Omítka měla z domu spadnout kvůli vlhnoucímu zdivu. Podle mluvčího města jde o lokální problém.

„V místě průchodu dešťového svodu římskou zatékala voda. Ta rozrušila omítku římsy v bezprostřední blízkosti dešťového svodu,“ řekl Michal Folta.

Namátkové vizuální kontroly

Římsky kontroluje stavební úřad, ale pouze vizuálně.

„Úřad provádí stále a průběžně namátkové vizuální kontroly říms a atik. Velkou celkovou kontrolu všech budov ve městě ale neplánuje,“ odpověděl Michal Folta na dotaz Deníku, zda město učiní kroky, kterými by mohlo podobným situacím předcházet.

Zdaleka totiž nejde o jediný případ, kdy z domu v Olomouci spadly úlomky nebo rovnou kus zdi.

„Nedávno upadlo kus zdiva z polikliniky, teď naproti. Co na to vlastník,“ vzpomínala Soňa Vylegalová na jedné z olomouckých stránek na Facebooku.

Jde o událost z října 2012, kdy se zřítily tuny betonu a cihel z polikliniky SPEA na náměstí Národních hrdinů. Jako zázrakem se tehdy nikdo nezranil. Po chodníku v centru města přitom denně projdou stovky lidí.


Tragédií skončil v srpnu 2011 pád zdiva z domu v nedaleké ulici 8. května. Na místě tehdy zraněním podlehla osmasedmdesátiletá chodkyně. O čtyři roky později se v rušné Pekařské ulici v centru města zřítila část domovního štítu, zranili se tehdy tři lidé.

Při události z minulého pátku naštěstí nikdo k újmě nepřišel. Budova na rohu ulic Legionářská a Palackého má čtyřiadvacet vlastníků, jedním z nich je společnost Dopravní podnik města Olomouce (DPMO), jejíž jediným akcionářem a tudíž i vlastníkem je Statutární město Olomouc.