VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pacientům z fakultní nemocnice pomůžeme, ujišťuje Agel

Olomouc – Středomoravská nemocniční v pondělí ujistila, že po odchodu lékařů z Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL) zabezpečí péči o pacienty ve svých nemocnicích, pokud se na ni obrátí a pokud to bude zapotřebí.

17.1.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Šéfové lékařských odborů nemocnic v Prostějově, Přerově a Šternberku v pátek prohlásili, že protestující lékaře podporují a nebudou je suplovat. VÍCE: Nechceme suplovat Olomouc, zlobí se v okolních nemocnicích

Jejich vyjádření vedení nekomentovalo.

„Lékařskou péči ve většině oborů jako interna, chirurgie, neurologie, gynekologie, dětské lékařství, oční a dalších odbornostech budeme i nadále poskytovat pro všechny pacienty, kteří do našich nemocnic přijdou po 1.březnu s ohledem na kapacitu našich jednotlivých pracovišť,“ ujistilo vedení Středomoravské nemocniční po pondělním jednání s lékařskými odbory.

FNOL hrozí největší odchody v oborech, které nejsou „okresními“ nemocnicemi nahraditelné. Celkem dalo výpověď 133 lékařů.

Pokud lékaři skutečně skončí, nastane největší problém v péči o nedonošené novorozence, také operace se budou muset zredukovat na akutní péči, protože výpověď podala většina anesteziologů, což ale ovlivní i další kliniky.

Odejít chtějí chirurgové, kardiologové, lékaři z hemato-onkologické kliniky a další specializovaných pracovišť. VÍCE: V Olomouci je ohrožena péče o nedonošené, maminky pošlou jinam

„Úloha fakultní nemocnice v poskytování superspecializované péče jako je kardiochirurgie, traumacentrum, neonatologie a podobně je nenahraditelná a není v silách Středomoravské nemocniční tuto péči zajistit, nicméně nám nepřísluší vyjadřovat se k aktuální situaci ve fakultní nemocnici, neboť ji neznáme a věříme, že i po 1. březnu bude schopna zajistit akutní péči,“ stojí dále v prohlášení vedení Středomoravské nemocniční, která spadá do zdravotnického holdingu Ahgel.

Fakultní nemocnice s odbory stále jedná. Vedení fakultní nemocnice si nepřeje, aby lékaři odešli. Více peněz ale letos slíbit nemůže.

Nemocnice připravuje krizový scénář – jakou péči budou kliniky schopny od 1. března zajistit a kterou již ne, pokud by 133 lékařů skutečně skončilo. Na spolupráci se chce domlouvat s okolními nemocnicemi a o specializované péči jednat s Brnem a Ostravou.

Záchranná služba má podle kraje, který chce péči koordinovat, posílit o soukromé převozové vozy. VÍCE: Pacienty z fakultky bude záchranka rozvážet do okolních nemocnic

Odbory: Nelze suplovat jednu nemocnici druhou

Lékařské odbory ze Středomoravské nemocniční daly v pátek najevo, že podporují protestující a nejsou proto, aby lékaři v nemocnicích suplovali odcházející lékaře. Poukázali na to, že případné soudní dohry zanedbání péče by dopadli na zodpovídající lékaře, nikoli manažery či politiky.

„Každé zdravotnické zařízení má svoji kapacitu, erudici a postavení v systému zdravotní péče. Nelze tedy suplovat péči jedné nemocnice nemocnicí jinou, byť politici či manažeři mají jiný názor. Rizika z toho plynoucí pak přímo ohrožují lékaře, kteří by se k takové činnosti propůjčili,“ poukazovali předsedové LOK-SČL těchto nemocnic.

Protest lékařů „Děkujeme, odcházíme“ nejde proti vedení nemocnic, ale je namířen vůči centrálním úřadům – ministerstvu zdravotnictví a vládě.

Protestem chtějí lékaři docílit navýšení základního platu pro začínajícího lékaře na 1,5 násobek průměrné hrubé mzdy, pro atestovaného specialistu požadují trojnásobek. Peníze na to podle nich v systému jsou.

Autor: Daniela Tauberová

17.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Jakub Galvas

Vánoce za mořem. Jakub Galvas odlétá s dvacítkou na mistrovství světa

Natáčení první části detektivního seriálu Případ pro Jáchyma Semiše: Dóm přízraku. Hrají Martin Donutil, Radim Špaček, Jaroslav Krejčí...
18

Pod Kosířem se natáčí nová detektivka s Martinem Donutilem

Nepropásněte! Prvňáčci z Haňovic, Luké a Senice na Hané

Na stránkách tištěných novin postupně představíme všechny děti z našeho regionu, které letos nastoupily poprvé do školy.

Olomouc bude na náměstí hromadně koledovat i s finalistou SuperStar

Koledy jsou neodmyslitelnou součástí Vánoc a bez nich by to jednoduše nebylo ono. Ve středu 13. prosince se ty nejznámější ponesou celým Českem. Tehdy totiž vypukne další ročník projektu Deníku Česko zpívá koledy.

Vlaky mezi Moravou a Prahou praskají ve švech, místenky jsou vzácnost

Vlaky z východu republiky do hlavního města jsou před Vánocemi ve špičce vyprodané i několik dní dopředu.

Sigma stáhla žalobu proti FAČR

Jak Deník avizoval již před dvěma týdny v rozhovoru s prostějovským Františkem Jurou, tak se stalo.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT