Zatímco poslední prosincový týden bylo v Olomouckém kraji přes 1300 nemocných na sto tisíc obyvatel, v prvním lednovém týdnu jich bylo něco málo přes 900 na sto tisíc obyvatel.

„Největší nemocnost je na Prostějovsku – 1312 na sto tisíc obyvatel, poté na Olomoucku – 960 a naopak nejméně na Přerovsku – 555,“ uvedla epidemioložka Maria Stránská. Pokles přičítá zejména svátkům, během nichž se lidé doma vyleželi.

„Dcera o víkendu onemocněla, manžel šel po týdnu s virózou včera do práce. Mezi přáteli i v práci skoro každý pokašlává,“ reagovala šestatřicetiletá Markéta Horáková z Olomouce.

„Od Štědrého dne jsem nemocná. Ale na neschopenku nepůjdu. Kvůli penězům,“ poznamenala sedmadvacetiletá Olomoučanka Petra Prášilová.

Odborníci připouštějí, že nemocných je ve skutečnosti více právě proto, že ne každý vyhledá lékaře. A v souvislosti se zavedením regulačních poplatků a neplacených prvních tří dnů nemocenské jich zřejmě přibude.

„To je možné. Nakazí však své okolí na pracovišti. Jestli se to výrazněji promítne do statistiky, to budeme moci posoudit až po delší době,“ dodala Stránská.

Předpokládá, že i s ohledem na počasí se v příštích týdnech nemocnost pravděpodobně zvedne.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika