Bylo by to hodně peněz


„Neuroložku požádám, zda mi nenapíše hořčík aspoň na půl roku. U praktické lékařky to zkusím s prášky na spaní. Doplácím na balení šedesát korun, a pokud bych měla připočítat dalších pět krát třicet korun za recept na dalších pět balení, k tomu poplatky za návštěvu v ordinaci, je to dost peněz,“ říká Věra Dlouhá z Olomouce.

„Do budoucna to není řešení, ale každá koruna dobrá, protože se všechno strašně zdražuje. Nikdy jsem si na peníze nestěžovala, ale nahoru jde všechno a já nevím, jak jako vdova vyžiju,“ stěžuje si pětašedesátiletá žena.

Lékařka: Není to správné


Nejen praktici, ale i specialisté začínají čelit prosbám nemocných o předepsání většího množství léků. „Žádají mě, abych jim předepsala tři i více balení léků naráz. Nechci jim ale předepisovat léky na půl roku dopředu,“ reagovala lékařka Eliška Sovová z Fakultní nemocnice v Olomouci.

Poukazuje na to, že v případě její specializace jde většinou o hodně drahé medikamenty. „Jedna krabička běžně stojí přes tisíc korun. Pokud bych jim předepsala zbytečně víc balení, tak by se jen plýtvalo,“ uvedla. Navíc zdravotní stav pacienta se může za několik měsíců změnit. „A může se stát, že budou potřebovat jiný lék,“ upozornila Sovová.

Snahu pacientů předzásobit se léky zaznamenal i praktický lékař Josef Husička, který ordinuje v Náměšti na Hané a Senici na Hané. „Obvykle jsem pacientům, kteří se léčí s vysokým krevním tlakem nebo mají jiné chronické zdravotní problémy, předepisoval léky na tři měsíce, abychom předešli zbytečnému čekání a frontám. Teď mě žádají o medikamenty až na půl roku dopředu, aby se předzásobili. Ušetřit na poplatcích chtějí nejen senioři, ale i mladší pacienti,“ řekl Husička. I on se zdráhá na tak dlouho dopředu léky napsat, hlavně kvůli možné změně zdravotního stavu nemocných.

Olomoucký praktický lékař Igor Mazoch míní, že pořádný tlak ze strany pacientů teprve přijde. „Zatím se s tím setkávám ojediněle. Ale jistě to přijde, až na poslední chvíli,“ uvedl lékař.

Olomoucká alergoložka Iveta Hudcová pacienty chápe a sama, zejména chronicky nemocným a sociálně slabším, navrhuje, že jim o jedno dvě balení napíše více. „Nic to nevyřeší, ale snažím se jim pomoci. Hlavně u dražších léků, a to maximálně čtyři balení,“ sdělila lékařka.

Lékárníci zatím výrazně větší nárůst odběru nezaznamenali. „Jistě přijde, ale až na sklonku roku,“ míní mluvčí České lékárnické komory Aleš Kreps. Od ledna zaplatí nemocní třicet korun za lék na receptu a?za návštěvu lékaře, šedesát korun za den v nemocnici a devadesát korun za pohotovost.

Ministerské rady


Ministerstvo zdravotnictví slíbilo pacientům, že ještě v listopadu vydá příručku, ve které poradí, jak na poplatcích zaplatit co nejméně peněz. Navíc bude možné, aby v případě léků užívaných dlouhodobě dostali opakovaný recept. Na ten by v lékárně mohli dostat medikament až šestkrát, aniž by museli jít do lékařské ordinace a platit tam za návštěvu.

„Příručka je již hotova a po dokončení grafické úpravy může jít do tisku. Jistě to bude ještě v listopadu,“ sdělil Petr Běhounek z ministerstva zdravotnictví. Manuál, jehož vydání původně slibovalo ministerstvo už na říjen, bude zřejmě součástí denního tisku.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika