O služby olomouckého P-centra je v posledním roce stále větší zájem a zázemí, které má k dispozici, už aktuálním potřebám nestačí. Dvě konzultační místnosti jsou kvůli narůstajícímu počtu klientů neustále obsazené a další prostory nejsou k dispozici.

Na složitou situaci teď zařízení upozorňuje veřejnost videem z vlastní produkce a prosbou o příspěvek na novou místnost.

„Pro některé klienty je kontakt s terapeutem jedinou možností, kde lze bezpečně mluvit o svých pocitech a hledat cesty vedoucí ke změně svého chování. Bohužel naše kapacita neodpovídá tomu, kolik lidí by naši podporu potřebovalo. Chybí nám více konzultačních místností na osobní setkávání,“ vysvětlila ředitelka P-centra Dagmar Krutilová.

Zdroj: Youtube

Nové problémy v době covidu

Kvůli koronavirovým omezením často musejí konzultace probíhat online, což někteří lidé těžce nesou. Často je pro ně pak pomocí už jen osobní setkání s terapeutem. Větší poptávku po konzultacích registruje například tamní poradna pro alkoholové a jiné závislosti. Současná situace a omezení lidských kontaktů velmi dopadá také na psychiku dětí.

„Objevují se u nich potíže spojené s omezenými kontakty s vrstevníky a on-line výukou. Děti izolaci zvládají obtížně a zažívají pocity samoty, nejistoty a úzkosti. Stávající situace negativně ovlivňuje jejich vnímání a prožívání,“ popsala vedoucí mediačního centra Lenka Poláková.

Pomůžete vybrat 150 tisíc korun?

Nová konzultační a terapeutická místnost má po stavebních úpravách vzniknout v kanceláři galerie U Mloka v Lafayettově ulici. P-centrum teď na její realizaci shání potřebných 150 tisíc korun. Využívána bude například pro konzultace s dětmi, které mají problémy s online výukou a těžce se na nový režim adaptují.

Do poradny P-centra docházejí také rodiče, kteří se kvůli nejistotě způsobené pandemií doma hádají nebo lidé, kteří náročnou situaci neunesli, sáhli po návykových látkách a nyní hledají cestu ven ze závislosti.

Dárci mohou přispět na stránce projektu Vybíráme na třináctou komnatu na: www.darujme.cz/projekt/1204400.