O své umění se podělil například brašnář, který zrovna ryl ornamenty do koženého pásku.

„Tenhle mi zabere až tři dny, ale jinak je to práce na několik hodin. Zdobím opasky, zapalovače nebo bandasky,“ svěřil se umělec Petr Havelka alias Indy. Nejprve vyryje do látky různé ozdoby, pak ji našije třeba na skleněnou lahev. Kožené zboží na zakázku takto vyrábí a opravuje už přes dvě desítky let.

O poznání novější techniku nabídlo pískohraní, tvorba dekorací z barevných písků.

„Probouzí v dětech tvořivost a podporuje jejich motoriku. Proto spolupracujeme se školami a dalšími vzdělávacími institucemi, pořádáme workshopy,“ vysvětlila lektorka Iveta Uhlířová. Jako podklad slouží originální šablony, mandaly či přáníčka. Zájemci mají na výběr až ze 100 odstínů písku.

„Techniku si oblíbili kluci, holky i jejich rodiče,“ dodala Uhlířová.

Přestože Ježíšek už všechny domácnosti obletěl a pod stromečkem místo dárků leží jen popadané jehličí, děti v litovelském muzeu si o druhém svátku vánočním s chutí ozdobily baňku.

„Povedla se, takže si ji ještě letos pověsím na stromeček v pokoji a pak schovám na příští rok,“ pochlubil se jedenáctiletý Vojtěch svým výtvorem. Kdo brkem napsal stylové novoroční přání, směl si ho ozvláštnit i pečetí. Pozornost přítomných směřovala také k provazníkovi, který dokázal uvázat desítky uzlů. Ke každému z nich se vztahuje nějaká legenda, včetně smyčky na šibenici.

„Například se traduje, že jistý muž se chtěl oběsit, ale než se mu to povedlo, pozorní sousedi jej včas odřízli. Nešťastník pak žaloval výrobce provazu, že je nekvalitní, protože šel podezřele snadno přeříznout,“ prozradil odborník.

Oživlá řemesla pořádají Muzeum Litovel, Muzejní společnost Litovelska a Historický spolek Kirri z Pňovic.

„Část řemeslníků každý rok obměňujeme, aby se akce lidem neomrzela,“ řekl zástupce historického spolku David Křížan.

A očividně neomrzela, i letos během odpoledne do muzea zavítaly stovky návštěvníků. Program doplnila muzejní výstava betlémů nejrůznějších velikostí, způsobů provedení i materiálů. Tu je možné navštěvovat do 26. ledna.