Škváru z hřiště u sokolovny na třídě 17. listopadu v Olomouci má Ivo Opletal dodnes v kolenou. Jako dítě tam začínal s fotbalem, později se vrátil jako hráč malé kopané.

Nebyl sám, oblíbenost hřiště mezi týmy byla velká.

Už několik let je však opuštěné, družstva se scházejí na různých menších sportovištích ve městě.

T. J. Sokol přemýšlí nad novou budoucností v podobě moderního areálu, musí ale sehnat peníze.

Ideální areál v centru

V 90. letech za sokolovnou působila FC Lokomotiva Olomouc. V roce 1994 se ale spojila s holickým fotbalovým klubem.

„Na 17. listopadu jsem se pak vracel až po letech, když se tam hrála malá kopaná. Je to ideální areál v centru města. Dá se k němu dobře dostat na kole i autem," vzpomněl Ivo Opletal z Olomouce.

Sportovcům vyhovovalo pět hřišť na malou kopanou vedle sebe.

„Hrálo se tam neustále, dalo se koupit i menší občerstvení. Mělo to svoje kouzlo. I když jsme byli špinaví, otrhaní. Přechod na umělou trávu měl samozřejmě i svoje pro," srovnal fotbalista s přesunem týmů na jiný povrch v areálu 1. HFK Olomouc.

Hráči už se po hřišti zhruba posledních pět let neprohánějí, občas tam našel zázemí cirkus.

Hřiště u sokolovny v centru Olomouce

20 milionů za revitalizaci

Tělocvičná jednota by přesto chtěla sportovišti jeho slávu vrátit.

Uvažovalo se nad víceúčelovým areálem, kde by mohla být umělá tráva či povrch pro sporty jako tenis, volejbal nebo basketbal.

„Pracujeme na tom. Svého času jsme počítali náklady a pokud by byla celá plocha zrevitalizovaná, pohybovala se částka někde kolem dvacet milionů korun, včetně opravené tribuny," zmínil starosta T. J. Sokol Olomouc Oldřich Jaroš přibližné náklady.

Vize zahrnuje zázemí pro sportovce, šatny, sklad.

„Chceme, aby zde zůstalo sportoviště," komentoval starosta hlasy z minulých let o možném zastavění prostor. V současné době podle něj ale nic takového v plánu není.

Školy i futsalisté

Pokud by hřiště opět ožilo, o nezájem sportovců by se provozovatel bát nemusel.

V létě by ho využily například školy, které přes zimu chodí do tělocvičny.

„Z pohledu malé kopané by šlo o krok dopředu. I když mezitím vznikla i za podpory města a kraje řada menších hřišťátek u fotbalových stadionů s umělou plochou. Například na Nových Sadech nebo ve Slavoníně, čili se dá říct, že poptávka je naplněná. Ovšem pokud by Sokol sehnal peníze, určitě by k němu přišel hrát nejeden tým," domnívá se znalec regionálního sportu Ivo Opletal.

Okolní pozemky nezískali

Sokolu situaci komplikovaly majetkové vztahy ohledně pozemků kolem budovy.

Organizace žádala město o jejich navrácení, aby mohla oplotit své parcely.

„Získat zpátky pozemky, které nám kdysi patřily, se nám nepodařilo," dodal starosta k majetku zabaveného minulým režimem.

Odkup za několik set tisíc korun je pro jednotu příliš drahou záležitostí.

Symbolický nájem?

Má ale možnost požádat město o symbolický nájem.

„Pokud přijde žádost, musí se jí nejprve zabývat majetkoprávní komise a následně rada města," uvedla mluvčí magistrátu Radka Štědrá.

Dodala, že město Sokolu loni přispělo na činnost osmdesáti tisíc korunami, letos dostal na oddíl zápasu dvacet tisíc a na oddíl skoku na trampolíně pětadvacet tisíc korun.

„V minulém volebním období měla T. J. Sokol také své zastoupení v komisi pro sport. Pro letošní rok jméno svého zástupce do komise dosud nedodali," sdělila mluvčí.