Obyvatelé a rekreanti v této části Hvozdu spekulují, k čemu bude kus údolí na úpatí zalesněného vrchu Špraněk v budoucnu sloužit. Vlastníkem areálu je olomoucký podnikatel Richard Morávek, stojící mimo jiné za stavbou komplexu Šantovka či projektem nové multifunkční haly u Velkomoravské ulice.

Areál ozdravovny v roce 2019

„Prý fitko, wellness, ale jsou to jen dohady. Nic konkrétního se neví,“ reagovala spolumajitelka lesa na západním svahu turisty vyhledávaného kopce s jeskynním systémem. „Bourají to už několik dní,“ dodala v sobotu.

Rachot z bouracích prací byl slyšet daleko. Areál je oplocený a vstup do něj je zakázán. I z blízké turistické stezky však bylo vidět, jak těžká technika rozebírá například hlavní objekt někdejší léčebny.

Demoliční práce zaznamenali i na obci.

„Nemáme konkrétnější informace o záměru. Jsou zvěsti o privátní investici, částečně k využití veřejnosti, ale opravdu nevím,“ poznamenal starosta Hvozdu Josef Šmíd.

Známá restaurace v Dubu nad Moravou skončila (uprostřed). Zavřené jsou i některé další zavedené podniky na okraji a v okolí Olomouce
Restauraci na Olomoucku přestavuje na byty. Není první. Z venkova hospody mizí

Územní plán obce případnou výstavbu k rekreačním nebo ozdravným účelům umožňuje.

Areál na okraji Vojtěchova před pár lety koupil podnikatel Richard Morávek, který v Olomouci staví novou čtvrť Šantovka a na místě bývalé továrny Milo vybudoval obchodně společenské centrum Galerie Šantovka.

Zůstane jen čistírna

Pozemky v údolí nedaleko Javoříčských jeskyní získal vlastník od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových za 1,4 milionu korun.

„Areál se nyní kompletně demoluje. Zachována bude pouze čistírna odpadních vod,“ uvedl k likvidaci objektů Petr Hlávka, mluvčí developerské společnosti Redstone podnikatele Richarda Morávka.

„Suť z původních budov bude následně využita jako recyklát, tedy jako materiál pro následné stavební využití,“ doplnil.

Stavba soukromého sanatoria u Okružní ulice v Olomouci, 5. ledna 2024
V Olomouci staví velké sanatorium. Buduje jej společnost podnikatele Morávka

Souběžně s touto probíhající činností se podle mluvčího již pracuje na ideálním návrhu budoucího využití.

„Záměr je tedy stále ve fázi jednání,“ uvedl zatím bez podrobností.