V Náměšti letos zahájili sezonu již 9. července. „Nejvíce se teď pálí třešně, ale také hroznové víno i černý rybíz. K těm kurióznějším patří třeba moruše, loni jsme pálili i borůvky – a byla to jedna z nejlepších kořalek. Právě teď začíná také období meruněk,“ líčí majitelka palírny Bohdana Jadrníčková.

Oproti loňskému nedostatkovému roku se prý letos urodilo meruněk podstatně více. Švestky budou mít své období pálení až na přelomu září a října.
Jak celý proces vlastně probíhá?

„Třešně i jakékoli jiné ovoce musí být patřičně dozrálé, aby mělo dostatek cukru. Ovoce se pak musí narušit. Dá se do bečky, ty se ale neplní až do vrchu, aby během bouřlivého procesu kvašení nepřetekly. Každé ovoce se nechává kvasit po jinou dobu. Letní ovoce mají dobu kvašení čtyři týdny, někdy jen čtrnáct dní. Nejdéle vydrží jablka,“ popisuje odbornice.

Zkvašené ovoce se pak v palírně nejprve vaří v jednom ze dvou kotlů a jde přes chladič do sběrné nádoby. Pak projde surovina destilací a skončí v lihovém měřidle. Z něho pak hotová třešňovice teče do připraveného velkého měděného hrnce.

Ochutnávka dopadla dobře. Zákazník, šestaosmdesátiletý Damien Lorenc z Loučan, je spokojený. „Všechny třešně jsem si sám natrhal. Na podzim si přinesu vypálit i švestky,“ říká pan Damien.

Jak se docílí toho, aby měl nápoj dobrou třešňovou chuť? „Ovoce by mělo být úplně vypeckované. Někteří lidé pecky rozdrtí a vaří. Když je tam však necháte, přerazí hořkomandlová chuť původní ovoce,“ objasňuje kouzlo dobrého nápoje majitelka.

Ultrazvuk čistí

V posledních letech je však stále oblíbenější záležitostí nechat nápoj projít ještě ultrazvukem. U Jadrníčků jej také používají, pokud si to zákazník přeje.

„Je to dobrá věc. Kořalka je pak zjemněná, zbavená nežádoucích plynů. Odborníci tvrdí, že ultrazvuk z nápoje udělá desetiletou slivovici. Lidé pak nemusí nechávat láhve po vypálení otevřené,“ dodává Jadrníčková.

Karel Páral