Silnou důvěru získal od spolustraníků Petr Sokol z Prostějova, který svůj mandát vidí jako touhu po změně.

Spíše teoretické naděje má i Martin Novotný z Olomouce.

Za předsedu strany by olomoucký region chtěl bývalého ministra školství Petra Fialu.

Jméno olomouckého rodáka Edvarda Kožušníka se v nominacích vůbec neobjevilo.

Primátor byl větší favorit

Komu svěří občanští demokraté z Olomouckého kraj kandidaturu na místopředsedu strany, rozhodoval regionální sněm ve středu. Upřednostnili vysokoškolského učitele Petra Sokola před olomouckým primátorem Martinem Novotným.

„Procentuální poměr nevím, ale s nominací na kongres odjíždí Petr Sokol," sdělil předseda regionálního sdružení Robert Knobloch k rozhodnutí osmdesátky členů.

Petr SokolDěvětatřicetiletý Sokol vítězství nečekal. Výsledek si nicméně vykládá jako snahu dostat do vedení strany méně známé tváře, po kterých je podle něj po propadu v říjnových volbách, kdy strana skončila pátá se ziskem 7,7 % hlasů, poptávka.

„Pan primátor byl větší favorit, osobně mě to velmi překvapilo, protože jsem do té volby vstupoval jako outsider. Na druhou stranu je to zřejmě tak, že většina delegátů, co se týče členů krajské ODS, je přesvědčena, že je třeba, aby do čela nastoupili úplně noví lidé a lidé, kteří v nějakých vrcholných politických funkcích nebyli," domnívá se Petr Sokol, že obroda strany je nutná.

Dodal, že převaha v hlasování byla poměrně výrazná. Byl by rád, kdyby se na čtyřiadvacátém kongresu situace opakovala.

„Jdu do toho s tím, že jsem člověk, který není ve vrcholné politice ODS a nebudu patřit k favoritům. Zbraně neskládám," dodal přednášející na vysoké škole CEVRO Institut.

Spolu s Robertem Knoblochem zároveň získal nominaci do výkonné rady.

Novotnému fandí jih a sever Moravy

Aby byl jedním ze čtyř místopředsedů i primátor Olomouce a poslanec Martin Novotný, si vzhledem k výsledku sněmu regionální ODS nepřeje.

A to i přesto, že v předčasných parlamentních volbách ho postavila do čela kandidátky, odkud se dostal do sněmovny.

„Je to normální, ve vnitrostranických volbách semtam někdo vyhraje, někdo prohraje," řekl primátor s dovětkem, že vnitřní dění v ODS nikdy veřejně nekomentoval a bude to nadále dodržovat.

Z kraje bude na kongresu na kongresu v bývalém hotelu Sigma a dnešním Clarion Congress Hotel Olomouc přibližně třicítka delegátů. Hlasovat se bude v tajné volbě.

Martina Novotného by mohli podpořit zástupci Jihomoravského a Moravskoslezského kraje, kteří ho na kandidaturu navrhli. Zároveň podporují i Evžena Tošenovského.

S Fialou se známe z branže

Předsedou strany by se podle ODS z kraje měl stát bývalý rektor Masarykovi univerzity, někdejší ministr školství a současný poslanec Petr Fiala. Podporuje ho i Petr Sokol.

„A to nejen proto, že se známe z profesní branže – v minulosti jsme spolu napsali jednu odbornou publikaci o evropských politických stranách," uvedl.

„Jsem hluboce přesvědčený, že pokud má strana po volebním debaklu projít nějakou obnovou, je nezbytné, aby se do čela dostali lidé, kteří budou tu změnu reprezentovat a voliči jim uvěří," doplnil Petr Sokol.

Na předsedu kandiduje i olomoucký rodák a europoslanec Edvard Kožušník. Jeho jméno se ale v návrzích oblastních organizací v kraji neobjevilo.

Stanovy strany umožňují, aby se na kongresu přihlásili i další uchazeči o funkci. Usilovat o předsednické místo tak může například i Miroslava Němcová.