Účastníci si pochvalovali slunečné počasí. Teplota vzduchu dosáhla deseti stupňů Celsia, voda měla jen čtyři.

Tradiční soutěže v zimním a dálkovém plavání se zúčastnilo jednasedmdesát otužilců.

„Většinou se jednalo o muže, žen bylo jen dvanáct. Nejstarším účastníkem byl třiaosmdesátiletý Olomoučan Dušan Věženský, nejmladším teprve čtrnáctiletý Jan Tichý z Brna,“ sdělila ředitelka závodu Zdenka Páčová.

Pořadatelé však mezi soutěžícími zaevidovali i několik manželských párů a rodinných příslušníků. Do řeky Moravy se otužilci ponořili nedaleko Klášterního Hradiska. Nejkratší trasa měřila sto metrů, nejdelší kilometr. V cíli u restaurace Bristol už na ně čekali teple oblečení příbuzní a nabízeli jim osušky, župany a pantofle.

Mnozí senioři při ponoření do řeky nešetřili peprnými výrazy a nadávali na to, jak moc je tentokrát studená. Mladší generaci však zřejmě teplota vody vyhovovala.

„Není to tak strašné, pojďte za mnou,“ povzbuzoval ostatní plavce čtrnáctiletý Jan Tichý, který se ve své kategorii do vody odvážil jako první.

Ze břehu soutěžící kromě několika desítek diváků povzbuzovala také dvaašedesátiletá Libuše Svobodová z Přerova.

„Hned bych si tam vlezla za nimi, moc mě to láká. Počasí je ideální, zahřívá je sluníčko. Otužování se věnuju už šestatřicet let. Dnes jsem tady ale za rozhodčí, tak musím zůstat na břehu,“ poznamenala Svobodová.