Majitel domu nechal svá zvířata, křížence husky, dlouhodobě hladovět a žíznit. Objevena byla 25. února a ihned k nim byl zavolán veterinář a úředníci z odboru životního prostředí v Konici.

„Psi byli zesláblí a vystresovaní. Na místě bylo patnáct dospělých jedinců, tři desetidenní štěňata a šest mršin, které byly konzumovány zuboženými psy. Ten pohled byl hrozný,“ upřesnil Pavel Nerad z odboru životního prostředí. Odchyt zvířat proběhl poměrně bez problémů, zvířata byla vyděšená a bázlivá.

„Tři psi ale museli být veterinářem uspáni. Nebylo to však kvůli jejich agresivitě, jen jsme nedokázali chytit,“ upřesnil Nerad.

Majitel? Cizinec

Majitel zvířat je cizí státní příslušník, podle všeho Nizozemec, a v současné době leží v nemocnici. V den, kdy byli psi objeveni, ho odvezla sanitka v kritickém stavu do prostějovské nemocnice. Majitel žil v obci více než deset let.

"Psy měl zajištěné. Kdyby se zvířata toulala, museli bychom to řešit. Ale netušili jsme, co se tam děje. Momentálně nemáme možnost do případu jakkoliv zasahovat, je to v kompetenci krajské veterinární správy,“ vyjádřil se starosta Ponikve Jan Kuchař.

Vyhublí na kost, silně dehydratovaní

Kříženci sibiřského husky jsou nyní v péči majitelů útulku z Čech pod Kosířem.

„Pejsci byli v katastrofálním stavu, někteří mírně agresivní. Byli vyhublí na kost a silně dehydratovaní. Podařilo se nám během několika dní nastartovat jejich apetit. Dostávají probiotika, antibiotika, kvalitní krmivo, štěňata jsou dokrmována mlékem. Pejsci jsou v karanténě a jejich stav se pomalu lepší. Už se nechají i pohladit a při krmení taky neutíkají,“ prozradil Deníku vedoucí útulku Voříšek Leopold Dostál.

Majitele vyšetřuje policie

Zdá se, že to nejhorší mají psi za sebou. Případ má v rukou policie.

„Na místě jsme s kolegou rozhodli o svěření zvířat do předběžné náhradní péče. Velmi nám pomohla městská policie Konice, ktreou jsme zavolai kvůli torzům uhynulých zvířat i kafilérie. Tímto bych chtěl poděkovat panu Dostálovi a jeho ženě, pomáhali s odchytem vyděšených zvířat a poskytli všem osmnácti křížencům útočiště. Veškeré náklady uhradí město Konice. Doufám, že trest pro majitele zvířat bude nepodmíněný,“ vyjádřil se Pavel Nerad z konické radnice.

Podobné případy

Deník kontaktoval policii, ta však podrobnosti nesdělila.

„V současnosti nemohu poskytnout bližší informace,“ uvedla včera policejní mluvčí Irena Urbánková s tím, že případ se vyšetřuje.

Vloni veřejnost šokovalo týrání koně v Hrušce a rok před tím případ ve Vícově, kdy majitel utopil psa ve studni. Obrovskou vlnu pobouření vyvolal případ manželů z Pelhřimovska, kteří chovali v otřesných podmínkách přes dvě stě psů. Pachatelé těchto činů jsou trestáni buď pokutou ve správním řízení, veřejně prospěšnými pracemi a nebo v nejzávažnějších případech podmíněným trestem. Podle stávajícího zákona je možné udělit pachateli i trest nepodmíněný, a to do výše až tří let v případě zvlášť surového týrání a do výše až pěti let při týrání více zvířat.