Přesný druh jedu, které psy otrávil, se odborníkům nepodařilo určit. Podle složení látky se však policie domnívá, že šlo o jed na krysy.

„Zjevně se jednalo o komerčně vyráběný jed, zpravidla používaný pro hubení hlodavců,“ řekla Jitka Dolejšová, tisková mluvčí olomoucké policie.

Tato chemikálie nezpůsobuje bolestivou smrt a tak se viník dopustil pouze přestupků.

„Nevyvolává výrazně bolestivé stavy, proto nedošlo ke spáchání trestného činu týrání zvířat, ale pouze k přestupkům,“ vysvětlila Dolejšová.

Starostka: Toto řešení vítám

Policisté věc odevzdali odboru životního prostředí šternberské radnice, který přestupky projedná.

„Jsou to přestupky proti zákonu na ochranu zvířat, proti veřejnému pořádku, proti zákonu o odpadech a o přestupek na úseku vodního hospodářství,“ upřesnila Dolejšová.

„Budeme to řešit v rámci správního řízení, které je v kompetenci odboru životního prostředí,“ řekla Irena Černocká, tisková mluvčí Městského úřadu Šternberk.

„Ještě jsme se s tím nesetkali, zatím tedy nevím, přesný postup, jak budeme záležitost řešit,“ řekl Miroslav Kluka, vedoucí odboru životního prostředí šternberské radnice.

Starostka Štarnova je s výsledkem vyšetřování spokojená.

„Nevím, kdo bude za přestupky potrestán, ale toto řešení vítám,“ řekla Daniela Dvorská.

„Beru to tak, jak to je a závěrům policie plně důvěřuji,“ dodal Stanislav Nykl místostarosta Štarnova.

Ochránci: Je to návod pro ostatní

Liga na ochranu zvířat však s postojem vyšetřovatelů vůbec nesouhlasí.

„Policie měla být striktní. Na ostatní to může působit jako návod. Vždyť někdo zabil sedmadvacet psů a bude trestán jen za přestupek? I kdyby to byl jen jeden pes, tak zákon hovoří jasně, jak má vypadat eutanázie. Je to prostě hrozné,“ kroutí hlavou Hana Dědochová, členka Ligy na ochranu zvířat a vedoucí olomouckého útulku, která několika psům ze Štarnova poskytla útočiště na vlastní pěst.

Otrávené psy našel náhodný kolemjdoucí 26. srpna. Těla ležela v křoví u polní cesty směrem od obce Bohuňovice na obec Štarnov za místním rybníkem Husinec.

Majitelka zvířat Zdeňka Grohmanová nařkla místostarostu Štarnova Nykla, že jí přivezl jed a donutil ji psy otrávit. Poté je měl odvézt do kafilerie. Toto tvrzení však Nykl popírá.

ČTĚTE TAKÉ: Šternberk vymáhá statisíce za štarnovské psy

Veronika Štefková