Hovoří o největší ekologické havárii za posledních nejméně patnáct let. Téměř stejnou dobu potrvá, než se do otrávené řeky zase vrátí život.

Kejda, která do řeky Blaty unikla v noci na pátek z jímky v Seničce na Olomoucku se stále odčerpává nad jezem v Olšanech u Prostějova. Nepřetržitě se tam střídají dva fekální vozy a rozvážejí směs zkvašených zvířecích výkalů, zbytků krmiv a znečištěné vody do okolních polí.

Od neděle se do řeky pod jezem připouští také pitná voda z olšanského obecního vodovodu, aby se Blata co nejvíce naředila.

„Čerpání kejdy má dobrý efekt, navíc je to v této situaci jediné možné řešení. Určitě se bude čerpat ještě i v úterý. Kromě využití obecního vodovodu zvažujeme také možnost dodat do Blaty další vodu z velkoobjemových nádrží, které pro testování svých čerpadel využívá Sigma Lutín. Potrubí od firemních nádrží dosahuje až k řece. Zatím ale ještě není rozhodnuto, zda této možnosti nakonec využijeme," sdělil David Čížek, vedoucí provozu Přerov z Povodí Moravy.

Pracovníci Povodí Moravy během pondělního dopoledne na několika místech řeky Blaty odebrali vzorky vody. Zjistili, že v ní stále není dost kyslíku. Například nad jezem v Olšanech přístroj naměřil jen 0,5 miligramu kyslíku na litr vody.

„Normální hodnota je osm miligramů. Kaprovité ryby jsou schopny přežít už při čtyřech miligramech. Tady ale kyslík ve vodě prakticky není, proto je v tomto místě tolik leklých ryb," vysvětlila Lenka Procházková z oddělení kvality vody s tím, že podrobné výsledky budou mít k dispozici během úterý.

Ekologická havárie na říčce Blatě - jez v Olšanech

Jez v Olšanech. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Osm metráků mrtvých ryb

Olomoučtí rybáři už od olšanského jezu vylovili kolem osmi stovek kilogramů uhynulých ryb. Většinou se jedná o kapry, cejny, okouny, štiky.

„Lovíme tam trofejní kusy a vozíme je k likvidaci do veterinárního ústavu. K podobně rozsáhlé otravě na Olomoucku v posledních dvaceti letech určitě nedošlo. V Blatě je teď bohužel narušený celý ekosystém. Pokud bychom do ní znovu vysadili ryby, tak tam nebudou mít žádnou přirozenou potravu. Potrvá až deset let, než se všechno zase obnoví," odhadl hospodář olomoucké organizace Českého rybářského svazu Václav Zelníček s tím, že budou po Zemědělském družstvu Senice na Hané požadovat náhradu všech škod.

Vedení družstva je přesvědčeno o tom, že nikdo ze zaměstnanců nepochybil a že jímka byla až do páteční havárie v pořádku. Nádrž o objemu 600 kubíků má betonové dno, stěny jsou z modřínového dřeva. Asfalt, který se vlivem horkého počasí rozpustil sloužil jako izolace.

„Jímky na kejdu se takto běžně stavěly, tato pochází přibližně z roku 1986. Havárii zavinila tzv. vyšší moc, kterou ovlivnit nemůžeme. Naši lidé nic nezanedbali, může za to mimořádně horké počasí," uvedl předseda družstva Jaroslav Navrátil.

Ekologická havárie na říčce Blatě - prasklá nádrž v Seničce

Prasklá nádrž v Seničce. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Kachny zmizely, půlmetrové štiky taky

Případ už vyšetřují olomoučtí policisté. Prošetřují, zda nebyl spáchán trestný čin, v úvahu připadá například obecné ohrožení.

„Budeme vyžadovat posudky o tom, zda nebyly porušeny zásady bezpečnosti práce nebo zda nedošlo k nedbalosti ze strany zaměstnanců," řekla olomoucká policejní mluvčí Marta Vlachová.

Od pátečního rána se havárií v Seničce a na patnáctikilome­trovém úseku řeky Blaty zabývají také pracovníci olomouckého inspektorátu České inspekce životního prostředí.

„Budeme od družstva požadovat stavebně-technickou dokumentaci k jímce. Zaměříme se také na to, zda zaměstnanci prováděli řádně a včas kontroly, které podle zákona dělat měli. Pokud se ukáže, že šlo o technický problém, tak jim v této fázi pokuta nehrozí," uvedl ředitel olomouckého inspektorátu ČIŽP Radek Pallós.

Na výsledek vyšetřování jsou zvědaví obyvatelé Olšan u Prostějova, kteří už několik dní dýchají zápach linoucí se z kalné vody plné uhynulých ryb. Ani starousedlíci takovou pohromu na olšanském jezu nepamatují.

„Bývaly tady půlmetrové štiky a několikakilogramoví kapři, místní kluci je chytali. Teď to zemědělci otrávili všechno naráz močůvkou. Určitě se žádný viník nakonec nenajde a všechno se svede na počasí, jak už je to u nás zvykem. Chodíme sem s vnoučaty krmit kachny, teď tady není ani jediná," rozčiloval se místní obyvatel středního věku, který nechtěl do novin uvádět své jméno.

Do řeky unikly fekálie ze 40 cisteren

Nádrž o objemu 600 kubíků patří Zemědělskému družstvu Senice na Hané, praskla v noci na pátek. U kruhové jímky s dřevěnými stěnami a betonovým dnem se kolem půlnoci protrhlo dno a do řeky Blaty unikly stovky kubíků kejdy.

Zemědělci toto množství odhadují na 400 kubíků, což je asi 40 běžných fekálních vozů. Vodohospodáři se snažili řeku naředit upouštěním přehrady ve Vilémově, částečně pomohl i noční déšť.

Z jezů v Těšeticích a v Olšanech odčerpávají usazenou kejdu a tok ředí pitnou vodou. Přesto na 15kilometrovém úseku Blaty uhynula většina ryb a vodních živočichů.