Po více než 10 letech by záměru nemělo stát nic v cestě.

"Jsem rád, ale zároveň v rozpacích," reagoval profesor Pavel Zatloukal, bývalý ředitel Muzea umění Olomouc a duchovní otec myšlenky SEFO.

Ministr kultury Antonín Staněk na představení modelu SEFO od architekta Jana Šépky
Vláda podpořila olomoucké SEFO více než půl miliardou ze státního rozpočtu

Pane profesore, jak zprávu vnímáte?
Jsem samozřejmě rád, že vláda schválila peníze. A že se možná realizace myšlenky, která vznikla v roce 2007, blíží. Na druhé straně jsem ve velkých rozpacích, protože to přichází v době, která je velmi špatná. Je přímo protikladná základní myšlence SEFO, tzn. střední Evropa a pokus ukázat její duchovní kvality. Dnes střední Evropa ukazuje přesný opak. Bohužel.

Peníze jsou schváleny. Otázkou je, jak bude nakonec vypadat přístavba v proluce v Denisově ulici. Jak se díváte na požadavek ministerstva kultury vypsat novou architektonickou soutěž?
Myslím, že bylo možné projekt (architekta Jana Šépky) uskutečnit. Nevím, jestli se najde nějaký lepší, který by lépe reagoval na toto konkrétní místo. To ukáže pravděpodobně až architektonická soutěž. Bude také záležet na mnoha okolnostech, na tom, jak bude formulováno zadání, zda v místě má vzniknout jedna hmota nebo jestli se bude reagovat na to, o co jsme se především snažili, tedy strukturování, které se blížilo středověké parcelaci.

Vrtulník Eurocopter EC135T2 na stanovišti letecké záchranné služby Olomouckého kraje v Olomouci
Záchrance v Olomouci vyměnili kritizované vrtulníky. S tímto teď létá

Kolik let uplynulo?
Škoda toho času. Od roku 2007 do roku 2019 uplynulo hodně let. Škoda prostředků.

Měl by architekt Šépka jít do soutěže se svým odvážným návrhem moderní budovy, který byl v Olomouci představen a památkáři jej odsouhlasili?
Panu docentu Šépkovi nemohu nic vzkazovat. Je to zkušený projektant a musí sám vyhodnotit, jakým způsobem se k tomu postavit. Mě by to samozřejmě potěšilo a jsem přesvědčen, že šance jsou. Ale bude záležet na zadání a spoustě dalších věcí, včetně složení poroty. A pak je tady základní otázka: nemá být soutěž pro to, aby se a priori Šépkův návrh vyřadil ze hry?

SEFO

Vizualizace podoby Středoevropského fóra v Olomouci. Zdroj: MUOZdroj: Zdroj: Muzeum umění OlomoucUnikátní projekt muzea, které jako první mapuje poválečné umění ve střední Evropě. V Olomouci, v rámci Muzea umění Olomouc, má soustředit moderní i současné umění středoevropského regionu. Zahrnuje sbírkotvornou, expoziční a publikační, ale také literární, hudební, dramatickou a filmovou tvorbu. Instituce jako taková již existuje, v roce 2008 ji založili a podepsali ministři kultury zemí visegrádské čtyřky.

Ministr kultury Antonín Staněk na představení modelu SEFO od architekta Jana Šépky
Staněk: Na podobu SEFO by měla být soutěž, času je dost
Představení modelu SEFO v olomouckém Muzeu umění
SEFO už má trojrozměrnou podobu. Podívejte se
Architekt Jan Šépka
Architekt SEFO Šépka: Olomouc má šanci být výjimečná