Vzpomínka na tamního rodáka teď zdobí dům čp. 228.

Slavnost si nenechali ujít ani potomci Rudolfa Wanzla.

„Přijel syn a dcera pana Wanzla a vnoučata, celkem devět rodinných příslušníků. Mají obrovskou radost z toho, že vzpomínáme na významného člověka, který dokázal založit firmu jenž má celosvětovou působnost a je největší výrobcem nákupních vozíků na světě,“ řekl starosta Jívové Jan Pewner.

„Jsme velmi rádi, že tady můžeme být. Přišli jsme zpět ke svým kořenům, odkud pocházíme. Děkujeme za to, co pro nás obec Jívová udělala a jsme šťastní za pamětní desku,“ řekl Rudolf Wanzl mladší.

Starosta Jívové doplnil, že obec s firmou Wanzl spolupracuje už řadu let.

„Pořádáme společně i Memorial Rudolfa Wanzla. Odhalení desky je další akcí na počest pana Wanzla. Jsme hrdí na to, že máme takového rodáka,“ doplnil starosta obce. 

Odsun a pak patent
Rudolf Wanzl v roce 1918 založil v převážně německé obci Jívová (něm. Giebau) na Olomoucku zámečnickou dílnu. Měla 20 zaměstnanců, kteří vyráběli váhy a zemědělské stroje.
Po druhé světové válce musel rodnou ves, která byla do osvobození součástí říšskoněmeckých Sudet, opustit. V německém Leipheimu však na jívovskou tradici společně s Rudolfem Wanzlem juniorem navázal.
První zasouvací nákupní vozík se sklopnou rukojetí, podobný těm současným, pak byl patentován v roce 1950. 
O rok později pak vozík s pevným košem –  firma Wanzl tehdy zaměstnávala 50 lidí. 
V letech 1970 až 1983 firma založila nové pobočky v Nizozemí, Rakousku a Švýcarsku, ve Velké Británii, Francii a Belgii. V letech 1991 až1994 pak v České republice, Maďarsku a Polsku. Obrat koncernu v té době překročil částku 300 milionů marek.
Po roce 2000 dochází k rozmachu samoobslužných prodejen v rozvojových zemích. V roce 2007 pak firma Wanzl otevírá vlastní závod v Číně a rozšiřuje výrobní plochy v závodech v německém Leipheimu. (tau)