Primátor Martin Novotný odpovídal na vaše otázky ON-LINE v úterý 8. ledna.

Odpovězené otázky

Jméno:
Milan Skoupil, Olomouc (Otázka vložena: dnes 10:14)
Otázka:
Rád bych se zeptat jak pokračuje projekt chybějícího olomouckého autokempu? V létě jste prohlásil něco ve smyslu, že ho snad město nepotřebuje… Já i spoustu mých známých jsme úplně opačného názoru. Proč to pořád nejde? Nechcete prý soukormému investorovi přinést kemp ma zlatém podnose…Ale třeba akvapark ano?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 12:37)
My jsme nikdy neřekli, že město kemp nepotřebuje. Jen jsme řekli, že jeho realizační náklady a potenciální výnosy by mohly umožnit vstup soukromého investora. Okamžitě jsme byli obvinění z kocourkovského rozhodování, a hle, už se nám ozvali dva soukromí investoři, kteří s námi chtějí začít jednat a deklarují, že po městě nechtějí investiční podíl. Takže naše úvaha asi nebyla aý zase tak nesmyslná. Pokud jde o aquapark, jeho investiční i provozní náklady jsou zcela v jiných dimenzích než u kempu, role veřejného sektoru je u těchto projektů i v západní evropě naprosto běžná. Chci všem čtenářům Olomouckého deníku poděkovat za otázky, zároveň se omlouvám všem, na jejichž dotazy jsem nestihl v čase vyhrazeném pro tento rozhovor odpovědět. Přeji všem olomoučanům ještě jednou úspěšný rok 2008.
Jméno:
jana kováčová (Otázka vložena: dnes 10:09)
Otázka:
dobrý den, prosím vedení města ať už konečně něco udělá s chybějícími hřišti, houpačkami, prolézačkami, pískovišti, rekreačními zónami a jinými důležitostmi pro děti!!! nebo je to takový problém?? v jiných městech ne. Ještě poznámka: slavné hřiště malého prince na tabuláku je na nic, zvláště pak pro ty, co bydlí na opačném konci města, proč nepostavíte něco v centru nebo v každé části města aspoň jedno pořádné hřiště. nemusí to snad stát takové obrovské miliony a užitek je velký!!!
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 12:31)
Pokud jde o dětská hřiště, pro letošní rok připravujeme rekonstrukci hřiště v Čechových sadech. Proběhne soutěž na zhotovitele stavby, do konce roku by mělo být hotové. Pokud jde o "filosofii" nové rady města v této oblasti, myslíme si, že více menších hřišť bude v budoucnu lépší řešení než jednotlivé megalomanské stavby typu Parku Malého prince.
Jméno:
Milan (Otázka vložena: dnes 11:18)
Otázka:
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, v jaké fázi je výstavba cyklostezky Olomouc - Samotišky. Bude dokončena v tomto roce a bude její povrch vhodný i pro bruslaře? Děkuji.
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 12:26)
Jsem-li správně informován, odpověď na obě otázky je ano. Tj. již letos a s kvalitním povrchem.
Jméno:
petr vysoudil (Otázka vložena: dnes 11:14)
Otázka:
Dobrý den, chcete přilákat lidi do centra a přitom stavíte akvapark na kopci za městem. Dává to smysl? Střed města zatím zarůstá vietnamskými hadrarnami a bankami.
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 12:25)
V rámci žádosti o dotace EU připravujeme dvě hlavní prioritní oblasti: doprava a právě centrum města. Můžeme získat až tři sta milionů korun. Přítomnost výprodejových obchodů v centru a jejich vymístění však vůbec není triviální otázka, město v této oblasti nemá takřka žádné pravomoci. Sám vidím jádro pudla v kupní síle obyvatelstva a jejím postupném zvyšování. Centra měst by měla být místem pro spíše méně konfekční či masové zboží, které nenachází místo ani v obchodních centrech na periferii.
Jméno:
Tonda (Otázka vložena: dnes 11:21)
Otázka:
Dobrý den. Domníváte se, že se v dohledné době podaří pohnout s problematickou tramvajovou vozovnou?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 12:21)
Rádi bychom, ale je to skutečně gigantická investice přesahující miliardu korun. Bohužel tak velkou akci nelze zvládnout bez evropských dotací, získat je však není vůbec jednoduché, pokusíme se dokonce jednat přímo s Evropskou komisí.
Jméno:
xx (Otázka vložena: dnes 11:44)
Otázka:
Kdy se dočká mládež sportovišť jako je bike park, skate park a pod. ? Proč Olomouc podporuje hlavně fotbal, hokej a tenis a nezaměří se více na mládež vyznávající free styl?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 12:19)
Nyní se soustředíme hlavně na přípravu in-line stezek. Jen co je budeme mít vyprojektované a zahájíme realizaci, vrhneme se na uvedené další alternativní aktivity. O bike parku však jednáme už nyní, takže mládež by se mohla dočkat relativně brzy různých atrakcí tohoto typu.
Jméno:
Ludmila T. Olomoučanka (Otázka vložena: dnes 10:01)
Otázka:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat co by jste v porevoluční minulosti města chtěl udělat jinak než bylo uděláno?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 12:16)
Asi vás překvapím, nezmíním žádnou konkrétní stavbu či projekt. Co mě trápí, je stávající územní plán města. Je často příliš konkrétní, neodpovídá dnešním trendům a záměrům. V podstatě každý rozvojový záměr vyžaduje nejprve změnu územního plánu, čímž ztrácíme spoustu času. Nový územní plán, který chystáme, by měl ochránit jak historické dědictví města, tak i umožnit jeho rychlejší rozvoj.
Jméno:
pitkin (Otázka vložena: dnes 9:58)
Otázka:
Kdy bude mít město nové webovky??? Jestli teda vůbec…?? Ty současné nebyli kdysi úplně špatné ale dnes už hodně zastaralé a docela mimo. Grafikou, funkcemi i obsahem. Díky.
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 12:12)
V tuto chvíli probíhá soutěž na zpracování jednotného vizuálního stylu města, výsledky bychom měli mít na jaře. Hned poté chceme provést "facelift" našich webových stránek se zapracováním nové městské grafiky.
Jméno:
Kateřina (Otázka vložena: dnes 9:32)
Otázka:
Máte ambice kandidovat do Parlamentu? Uvažuje se už o tom uvnitř ODS?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 12:11)
Na jedné straně přiznávám, že mě politika s důrazem na onu celostátní už od mládí zajímá a baví, takže se této varianty dlouhodobě nezříkám. V této dekádě svého života jsem se však upsal komunální politice a hodlám se jí věnovat naplno.
Jméno:
Michal (Otázka vložena: dnes 9:30)
Otázka:
Nesouhlasím se stavbou akvaparku. Smrdí to korupcí! Ve městě jsou potřeba mnohem důležitější věci, než takový megaprojekt za drahé peníze…
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 12:08)
Vždycky jsem respektoval, že je aquapark věcí osobního názoru. Myslím, že byl vždycky trochu démonizován, nejde v podstatě o nic jiného, než o moderní formu koupaliště, které má v západní Evropě, a často už i u nás, každé větší město. Pokud jde o náklady, podíváte-li se na v současnosti realizované projekty tohoto typu v jiných městech, jsou velmi podobné. Raketový nárůst cen stavebních prací bohužel všechny investice každým rokem ještě prodražuje. V tomto smyslu platí - čím dříve tím lépe. Pro Olomouc platí termín jaro 2009.
Jméno:
Vladimir Pultr (Otázka vložena: včera 23:48)
Otázka:
Bydlím na ulici velkomoravská, děkuji se povedlo po letech dostavba obchvatu Olomouce smerem na Brno a hlavně Hradec Králové a tím podstatně snižit průjezdnost těžkých nákladních vozidel a snižit hlučnost v uvedené lokalitě.Avšak trápení nepřestáva, mnozi řidiči TIR nadale projíždí a nově postavený dalniční obchvat nevyužívají.Otazka: Nebylo by možno popřípadě neuvažuje se tomuto zamezit zákazovýma značkama a třeba i za pomoci dopravní a celní policie tyto průjezdy těžkych vozů, zamezit a zakázat.Ničí tim nejen cesty ve mestě ale především zdraví nas všech.Ušetřené penize určené na opravy by se jistě mohli využit na jiné učeli města. Děkuji v novém roce přeji mnoho osobních a pracovních úspěchů…
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 12:03)
Naprosto sdílím váš pohled na tuto věc. Jak už to ale v životě bývá, prosazení zdravého rozumu je často velmi těžké a dlouhé. Momentálně prověřujeme řadu opatření: lepší značení obchvatu pro tranzitní dopravu; zamezení tranzitu těžkotonážních vozidel; vážení kamiónů apod. Jednání však vůbec nejsou lehká a často narážejí na nedokonalou legislativu, která restrikci v této oblasti neumožňuje. Máme ale společný cíl a doufám, že letos na jaře budeme o pár kroku dál.
Jméno:
Karel Horyna (Otázka vložena: včera 22:00)
Otázka:
Dobrý den pane primátore. Předem přeji vše nejlepší do nového roku a mám dotaz: nevadí vám, že město se zbavuje unikátních domů v centru města s vidinou rychlého zisku a za podivných okolností a tyto domy jsou pak degradovány jejich novými majiteli či nájemníky? Salmův palác je již rok a půl v majetku směnárníka Binara a nějaké viditelný prospěch to městu ani jeho obyvatelům nepřineslo. Palác chátrá dál, jenom místo jeden krám v přízemí byl nahrazen jiným. Unikátní Masné krámy v domě, který byl kdysi sídlem prvního olomouckého divadla se s přihlížením památkářů a stavebního úřadu staly sprostou asijskou tržnicí. A naopak nádherný dům U zlatého jelena místo toho, aby byl oživen nějakou restaurací či kavárnou je úplně nepochopitelně pohřben kancelářemi magistrátu, které by mohly být kdekoliv jinde a radnice by mohla pronájmem lukrativního místa vydělávat. Vypadá to, že politiku města v tomto směru určují lidé, bez jakéhokoliv vztahu k městu, ve kterém žijí.
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 11:59)
Obecně jsem přesvědčen, že soukromí vlastníci se většinově budou chovat ke svým nemovitostem lépe a budou je spravovat efektivněji, než veřejný sektor. V žádném případě nemáme v úmyslu prodávat veškeré městské budovy v centru města, řadu z nich si chceme zejména z důvodu ochrany kulturního dědictví ponechat. Dosavadní nečinnost nového vlastníka Salmova paláce mě mrzí, zároveň však vím, že je způsobena probíhajícím projednáváním žádosti o změnu regulačního plánu městské památkové rezervace z hlediska obsahu tohoto záměru. V případě úspěchu jsou připraveni ihned zahájit rekonstrukci. Jde často o nalezení té správné míry mezi památkovou ochranou a umožněním úprav, které povedouý k oživení památky a k jejímu smysluplnému ekonomickému využití. Pokud jde o Zlatého jelena, často se na radě o alternativním využití této budovy bavíme, potřebujeme však, aby se definitivně vyjasnila budoucnost dislokace pracovišť magistrátu na území města. Probíhají intenzivní jednání s příslušným ministerstvem. Masné krámy mě osobně velmi mrzí, nebyla to však budova města a doufám, že brzy najde nového majitele (je na prodej), který s ní naloží kultivovaněji.
Jméno:
Karel Novák (Otázka vložena: včera 21:09)
Otázka:
Pane primátore myslíte si, že Olomoucký deník je standardním nezávislým médiem, když místo dotazu na Vás proč parkoviště před stadionem Sigmy stálo nesmyslných 50 mil. Kč, tak raději otiskují články o tom, že se narozená gepardí mládata v ZOO jmenují po Vašich dětech ?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 11:50)
Myslím, že Olomoucký deník nám v rámci korektní žurnalistiky nijak nenadbíhá a ujišťuji vás, že investigativci tohoto média jsou nám v dobrém slova smyslu v patách a hlídají každý náš krok. Pokud jde o areál Sigmy, v jeho okolí v tuto chvíli vzniká soukromou investicí, která může přesáhnout miliardu korun, velké sportovní centrum, navíc v souvislosti s připravovanou rekonstrukcí zimního stadionu vznikne poblíž centra města rozsáhlý sportovní komplex a my již dnes musíme myslet na jeho budoucí fungování jako celku.
Jméno:
Dejmal (Otázka vložena: včera 16:37)
Otázka:
Dobrý den, pane primátore. Do Nového roku Vám přeji předevší hodně zdraví a sil. Všiml jsem si, že v poslední době začala pořádat některé městské akce (organizace městského bálu, "velbloud" při tříkrálové sbírce v centru města) agentura Petarda Production z Ostravy, o úrovni jejíž produkce nemám zrovna valné mínění. Rád bych se zeptal, zda je to součástí nějaké začínající dlouhodobé smlouvy či strategie, jak je tato spolupráce finančně nákladná a jestli by nestálo za to, zkusit se poohlédnout po schopných (a levnějších) pořadatelích městských akcí přímo ve stotisícové Olomouci. Děkuji za odpověď.
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 11:44)
Zmíněná agentura má řadu let svou pobočku v Olomouci. Pořádá zde řadu kulturních akcí, zejména ve spolupráci s olomouckým arcibiskupstvím. Loni to byla například prestižní mezinárodní konference Deus Caritas Est. Tato agentura například pořádá vyhlašování tzv. Andělů, tj. české verze Grammy v oblasti populární hudby. Nepochybně na celé řadě dalších akcí budeme spolupracovat s různými jinými agenturami s převahou těch olomouckých. Doufám, že nejde o dotaz ze strany konkurence.
Jméno:
Fidel (Otázka vložena: včera 16:29)
Otázka:
Co děláte když zrovna neděláte?? Tedy jak relaxujete nebo trávíte volno?? pak by mně zajímalo co byste vy osobně v olomouci chtěl mít, co vám tady prostě chybí (ať už se to týká čehokoliv). naší rodině tady hóódnně moc chybí napříkald nějaký menší útulný krytý bazén se saunou typu Bohuňovice. No a pak hlavně větší rozhled a také originalita Olomoučáků a vedení města.
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 11:40)
K nelibosti manželky (a velmi dobře jí rozumím) se nejlépe uvolním se sluchátky na uších, které si zapojím do své nové elektrické kytary přes mixážní pult a zahraju si v klidu obýváku nějaké to sólo či kytarový riff se svou oblíbenou kapelou. Pokud jde o to, co mi chybí, je to stánek pro kulturní akce jiného typu než jsou koncerty symfonické hudby. Uvidíme, jestli v tomto směru pmůže multifunkční hala a jak rychle se nám ji podaří realizovat. Pokud jde o onen útulný bazén se saunou, uvidíte, že připravovaný aquapark nebude zase tak "mega", jaký dojem mohla vyvolat veřejná debata. Měl by být právě pro rodiny s dětmi a saunu v něm jistě najdete.
Jméno:
Jiří Kohoutek (Otázka vložena: včera 16:23)
Otázka:
Dobrý den, mohl byste nám říct co se vám v Olomouci nejvíc líbí nebo těši a co vás naopak nejvíc štve?? A za druhé: jaké místo máte ve měste nejraději a které byste naopak klidně oželel.. :-) Díky.
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 11:35)
Nebudu se zmińovat o nějakém konkrétním problému či místě ve městě. Nejvíce mě dlouhodobě "štve" specifická atmosféra olomoucké veřejné diskuse, která je často kromě rozdílnosti názorů plná osobních prvků, antipatií, zavistí apod. celkově je v ní na můj vkus málo optimismu, elánu a jakési elementární kolegiality. A těší mě jakékoliv výjimky z tohoto pravidla. Novou tváří Radničních listů se snahou zapojit známé olomoucké osobnosti do debaty o rozvoji města se snažím tuto věc aspoň trošičku změnit k lepšímu.
Jméno:
filip sw dostál (Otázka vložena: včera 12:53)
Otázka:
chystá se letos v olomouci nějaká podobná velká stavba či rekonstrukce jako byla loni oprava denisovy a pekařské?? a máme se jako řidiči připravit na nějaké delší omezení či uzavírky??
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 11:30)
Chystá se spíše řada menších oprav mnoha ulic, zejména v okrajových částech města. pokud jde o větší akce, např. pokračování městského bulváru k hotelu Palác či Náměstí Hrdinů, dokončení přednádraží, rekonstrukci Výstaviště Flora apod., budeme více vědět v březnu, kdy budou známy výsledky prvních výzev žádostí o evropské dotace. Potom by bylo možné odtsartovat i některou z těchto velkých akcí. ale uzavírek jako takových by mělo být letos o něco méně, pokračovat budou zejména uzavírky v souvislosti s rekonstrukcí stokové sítě, v první polovině roku postihnou zejména Sv. kopeček. chystáme se na vysvětlovací setkání s občany ještě během ledna.
Jméno:
Miroslav J. (Otázka vložena: včera 12:48)
Otázka:
Dobrý den, nehodlá radnice jít ve šlépejích jiných měst, které se snaží razatně vytlačit herny z centra města a regulovat počet výhernách automatů? Myslím si, že zákaz heren na Horním a Dolním náměstí by se měl určitě rozšířit na celou památkvou rezervaci nebo minimálně přilehlé ulice. Jsou to jen pračky na peníze, hyzdí historické centrum, nabalují na sebe kriminalitu a běžnému návštěvníkovi ani obyvateli města nic dobrého nepřinášejí. Zkuste si jít posedět do nějaké "útulné" herny v centru… Proč to v jiných městech jde regulovat a zrovna v tak historicky a památkově cenném centru města Olomouce nikoliv?.
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 11:26)
V tuto chvíli čekáme, jak dopadne vývoj kolem legislativy regulující obecně prvozování výherních hracích přístrojů a roli měst v této oblasti. také mě tato otázka trápí, bylo to jedním z důvodů, proč jsme v minulosti s kolegou martinákem navrhli zákaz těchto zařízení na dvou hlavních olomouckých náměstích. O okolních ulicích pravidelně diskutujeme. Jde ale o to, že tzv. terminály, tj. automaty zapojené on-line nepodléhají nyní městské regulaci a je otázka, jak tomu bude v novém zákoně. To se týká i příjmů za tato zařízení, které plynou do městské pokladny. Je potřeba chvíli počkat, co vymyslí naši poslanci…
Jméno:
A. Gáborová (Otázka vložena: včera 8:54)
Otázka:
Na ulici kpt. Nálepku, rovno oproti materskej školke je otvorený sexshop. Najskor mal len čiernu výlohu, teraz však aj výklady s obrovskými obrázkami. Nedá sa s tým niečo spravit? V poriadku to asi nie je.
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 11:21)
Přiznám se, že jsem dosti skeptický v otázce právní pozice města něco v této věci změnit, nicméně se pokusím tuto věc prověřit a protože bydlím nedaleko, na některé z procházek se na to i osobně podívám.
Jméno:
Dominika Kovaříková (Otázka vložena: předevčírem 22:58)
Otázka:
Pane primátore, ráda bych znala názor vedení města na již v létě předložený návrh změny jednacího řádu Zastupitelstva města Olomouce (ZMO). Návrh obsahuje větší otevřenost jednání ZMO, usnadňuje občanům možnost vystoupit na jednání ZMO a zakotvuje jednání ZMO zpravidla v odpoledních hodinách tak, aby měli občané větší možnost se jednání účastnit. Můžete mi prosím sdělit Váš názor na předložený návrh a to, zda se návrhem bude zabývat Rada města Olomouce a případně kdy? Děkuji předem za odpověď. Dominika Kovaříková
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 11:18)
Pokud vím, dvě z koaličních stran (ODS a ČSSD) pověřily své zástupce, aby odborně analyzovali tento návrh (náměstkové Major a Ščudlík). Předpokládám, že budou o výsledcích své práce ifnormovat jednotlivé kluby a radu města. Pokud jde o můj názor, nejsem žádným zásadním odpůrcem myšlenek obsažených v tomto návrhu. Některá témata považuji za démonizovaná, např. hodinu začátku jednání zastupitelstva. Pokud jde o úpravu režimu vystupování občanů, myslím, že dojde během tohoto volebního období k úpravám a upřesněním příslušných článků jednacího řádu. Ale mluvím jen za sebe, musí dojít k názorové shodě většiny zastupitelů.
Jméno:
Martin (Otázka vložena: včera 8:52)
Otázka:
Dobrý den chtěl bych se zeptat jak hodnotíte práci Městské policie v Olomouci. Neplánujete nějaké změny jak výkonu, tak i personální? Děkuji za odpověď
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 11:13)
V loňském roce jsme absolvovali debatu s vedením městské policie na téma důrazu spíše do oblasti prevence a informování občanů oproti represi, tj. botičkám a dopravním přestupkům. Myslím, že snížení represe bylo v loňském roce patrné. Je však otázka, v kterých částech města se to projevilo pozitivně, kde naopak negativně. Obávám se, že liberálnější přístup například v nově rekonstruované ulici Denisova, Pekařská zatím vedl spíše k naprosté libovůli. Chystáme se spolu s náměstkem pověřeným řízením MPO kolegou Martinákem situaci znovu vyhodnotit. O závěrech budeme informovat. Věřím však, že strážníci v ulicích a v okolí škol jsou přece jenom více vidět, než v minulosti.
Jméno:
Michal (Otázka vložena: 5.1.2008 11:03)
Otázka:
Dobry den, chtel bych se zeptat, jak pokracuje projek vystavby Multifunkční haly?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 11:07)
V tuto chvíli jsme ve fázi dokončování dokumentace pro územní rozhodnutí. Řečeno srozumitelně: Existuje základní projekt, řešící halu hmotově, z hlediska vnitřních dispozic, různých technických aspektů provozu. V první polovině příštího roku nás čeká ještě dořešení některých majetkoprávních věcí, zejména kolem malé haly. Souběžně budeme připravovat model financovánín a další fáze projektové dokumentace. Je to běh na delší trať, určitě několika roků. Byl bych rád, kdyby během tohoto volebního období byla hala alespoň rozestavěná.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika