Naštěstí se celá nehoda, která se stala ve čtvrtek odpoledne v obchodním centru Olomouc City, obešla bez zranění.

Podle manažera centra šlo v tomto roce již o druhý případ a vždy šlo o nepozornost rodičů.

„Bezpečnost dveří pravidelně kontrolujeme a všechno odpovídá předpisům. Obracíme se na rodiče, aby při průchodu karuselem své děti drželi za ruce a nenechali je pobíhat v prostoru,“ uvedl Luboš Šavrňák, manažer Olomouc City.

Událost okamžitě vyvolala zájem kolemjdoucích.

„Co se stalo?“ zajímaly se dvě ženy, které stály u vchodu.

„Sevřely ho točící dveře. Ale snad nic vážného,“ reagovala žena, která stála opodál. „Nic vážného, snad nějaká drobná pohmožděnina,“ reagoval muž z ochranky, když se na něj žena obrátila.

Tuto domněnku naštěstí potvrdili i záchranáři.

„Nic vážného se nestalo. Chlapeček měl pouze lehký otok kotníku. V doprovodu matky jsme jej převezli do nemocnice na kontrolu. Podle mě dveře zafungovaly správně, jelikož se o tu jeho nožičku zastavily, ale nepoškodili ji,“ uvedl náměstek ředitele Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Jan Weinberg.

Případem se nezabývají ani policisté, kteří byli na místo přivoláni.

„Protože nedošlo k porušení zákona, věc jsme odložili,“ uvedl krajský policejní mluvčí Michal Pižurin.

Dveře se okamžitě zastavily

Podle manažera nákupního centra splňují otáčivé dveře veškeré technické normy.

„Pravidelně probíhají revize. Poslední byla 24. srpna. O tom, že je karusel v naprostém pořádku svědčí i skutečnost, že se okamžitě zastavil a dítěti nezpůsobil žádné zranění. Samozřejmě litujeme toho, že se to stalo. Studovali jsme kamerové záznamy a z nich vyplývá, že dítě se v tom prostoru pohybovalo samostatně,“ informoval Šavrňák.

Podle něj je důležité dodržovat zásady bezpečného chování.

„Jako například nestrkat ruce do uzavírající se mezery, nevbíhat do úzkých průchodů, ale raději si počkat na další segment karuselu, a tak podobně,“ řekl manažer.

Otáčivé dveře sice hlídá technika, ale ta není všemocná.

„Bohužel v technickým možnostech zařízení není, aby se dveře daly vrátit zpátky. Bezpečnostní zařízení je umí jen zastavit. S výrobcem nyní budeme jednat, zda lze ještě vůbec zvýšit bezpečnost těchto dveří,“ uzavřel Šavrňák.