Postupné zklidnění dopravy v pěší zóně v centru Olomouce je cílem projektu, který v srpnu 2019 schválila Rada města Olomouce.

„Právě zkracování si cesty přes Horní náměstí a další části pěší zóny je podle autorů studie jedním z faktorů, které snižují z pohledu chodců hodnotu celé zóny. Denně se jedná o desítky až stovky vozidel, která i přes časté kontroly městské policie projedou přes Horní náměstí s využitím ulic Pavelčákova, Ztracená a Ostružnická,“ popsal mluvčí olomouckého magistrátu Michal Folta.

Součástí návrhu na omezení „nešvaru“ bylo i otočení jednosměrek v ulicích Ztracená a Ostružnická tak, aby se zabránilo možnosti přímého průjezdu z ulice Pavelčákovy přes Horní náměstí s výjezdem ulicí Ztracenou do Denisovy ulice.

„Touto trasou si dle provedeného průzkumu zkracovalo denně až 400 řidičů cestu, kterou by jinak absolvovali regulérní trasu přes třídu Svobody a ulice Legionářská, Studentská a Dobrovského,“ poukázal mluvčí.

Od pondělí 18. října bude proto ulice Ztracená jednosměrná ve směru od ulice Denisova směrem na Horní náměstí a ulice Ostružnická bude jednosměrná ve směru z Horního náměstí do ulice Pekařská.

„Na všech směrech budou na přechodnou dobu umístěny dopravní značky IS22 s upozorněním na změnu dopravního režimu,“ upozornil Michal Folta.

O změně organizace dopravy je podle magistrátu informován Dopravní podnik města Olomouce i Městská policie Olomouc, jejíž strážníci budou v prvních dnech pomáhat na místě řešit případné problémy.

Součástí projektu na zklidnění dopravy v centru bylo i rozšíření pěší zóny o části ulic Zámečnická a 8. května, k čemuž došlo už v minulém roce.