Ve většině vesnic, místních části, dokonce tak, že kdyby bylo na Bělolhotských, druhé kolo prezidentské volby už ani nebylo.

Až na Hrabí! V této jediné místní části vesnice roztahané do všech světových stran vyhrál Jiří Drahoš, a to rozdílem 6,5 procenta.

Zaskočilo to i samotné obyvatele vísky s 50 čísly popisnými.

„Ne, to opravdu nevím. Žila jsem v tom, že i zde vyhrál pan Zeman,“ kroutila hlavou paní Marie.

Nechceme tady žádné běžence!

Bylo úterý odpoledne a zrovna otevírala vrata u hlavní cesty, aby rodina vjela autem do dvora.

„Že by voličské průkazy? Ne, tady chalupáři nejsou v takovém počtu. Vítězství pana Drahoše si vůbec nedokáži vysvětlit. Nerozumím tomu,“ přemýšlela odhadem sedmdesátnice a obracela se na příbuznou, která zavrtěla hlavou na důkaz toho, že i ona je stoupenkyní současné hlavy státu.

Zeman u ženy z Hrabí znamená především jistotu toho, že Česko nezaplaví imigranti.

„Nechci tady žádné běžence. Podívejte se, jak to vypadá ve světě! Bojím se, co může být do budoucna a věřím, že pan Zeman to nedovolí. Volila jsem ho v prvním kole a budu volit i podruhé. A s kým jsem mluvila, vidí to úplně stejně. Žádné migranty nechceme,“ vysvětlovala paní Marie.

Současný prezident lže

O zatáčku výše, na návsi naproti kapličky, žijí Hanušovi. Kolemjdoucímu stačil pohled na vrata, aby pochopil, že Zeman není jejich prezidentským kandidátem.

„Před prvním kolem jsme měli na rohu ještě takový malý bilboard,“ usmál se Ondřej Hanuš poté, co rozpohyboval vrata s plakátkem nepostupujícího Pavla Fischera – v Hrabí skončil třetí na pásce se třinácti procenty.

Že ve vsi vyhrál první kolo Drahoš, Hanuš nevěděl.

„Myslel jsem, že jako všude kolem zvítězil Miloš Zeman,“ neskrýval překvapení.

Jeho druhou volbou bude Jiří Drahoš.

„Už jen kvůli tomu, že současný prezident lže: nasliboval, ale kancléř stále nemá prověrku, neomluvil se za neexistující článek Ferdinanda Peroutky. A je to vítač Číňanů a Rusáku, to nechci,“ vyjmenovával a ukázal směrem na Červenou Lhotu a Řimice, kde levice a komunistické ideály naopak vítězily – v posledních sněmovních volbách komunisté skončili v Červené Lhotě za vítězným ANO na druhé příčce. V Hrabí brali stříbrnou lidovci.

Více mladých a touha po změně

Červená Lhota, kde Miloš Zeman „urval“ 54 procent, zatímco Jiří Drahoš pouhých 17, je přes pole, co by kamenem dohodil.

„V Hrabí je více mladých, tady více slyší na to, že Zeman jim rozumí, i když to není pravda. Hlavně, aby se postaral o migraci, to lidem stačí, je to tak? Stačí mu nahodit pár udiček a oni se chytí,“ potvrzoval Miroslav Sedlář argumenty starších občanů, místních voličů současného prezidenta.

„Já jsem volil Horáčka a budu volit Drahoše. Chci změnu. Hlavně kvůli dětem. Prezident se přece nemůže chovat, jak se chová. Co mám říkat mladšímu synkovi, když slyší taková slova z úst pana prezidenta? Rozděluje společnost a využívá její rozdělenosti, aby se udržel u moci,“ zlobil se.

Proč v Hrabí volili Drahoše a v Červené Lhotě Zemana, ač jezdí stejnými autobusy, jejichž jízdný řád připomíná noty na buben, a do obchodu a na poštu to mají stejně daleko, rozebíral starosta Bílé Lhoty Jan Balcárek (Sdružení nezávislých kandidátů Bělolhotsko).

„Voličské průkazy v tom nejsou. Rozhodli místní. V Hrabí prostě chtějí změnu, hodně totiž získal i Pavel Fischer. Je tam více mladých voličů,“ hledal vysvětlení pro Drahošův „ostrůvek“ v Zemanově moři.

Dění nesledují, slyší jen hesla

Balcárek přiznal, že i on podpořil Drahoše. A žije v Hrabí.

„Řeknu to otevřeně, je to můj kandidát. Stejně volila moje paní,“ dodal.

To už je při celkovém počtu 32 hlasů pro Drahoše nezanedbatelný počet.

„Šest a půl procenta dělá ve skutečnosti pár hlasů, ale výsledek má stejnou váhu, jako ten ve městě, kde rozdíl udělaly stovky voličů. Kdyby tito lidé nepřišli, dopadlo by to jinak,“ argumentoval.

Podle starosty zřejmě zabralo na voliče v Červené Lhotě, i dalších částech Bílé Lhoty, téma migrace.

„I když prezident může do problému vstupovat, ale rozhodovat bude vláda a parlament. Lidé na to slyší. A za další: tito lidé, kteří nesledují politické dění a vnímají jednoduchá hesla, moc pana Drahoše neznají. Ale je to jejich věc a volba každého,“ zdůraznil starosta Balcárek.

Hlavně běžte volit

V Hrabí i Červené Lhotě byla v prvním kole účast nad celostátním průměrem - v Hrabí šlo k urnám 67 procent voličů.

„Vím, že někteří, co nebyli v prvním kole, nyní půjdou. Někteří, co byli volit, ale naopak nepůjdou,“ popisoval zájem o prezidentské volby, které jsou s blížícím se druhým kolem skloňovaným tématem Bělolhotských.

„V neděli jsme byli na oslavě narozeniny, bylo tam dvacet lidí z obce, a volby se probíraly a řešily se věci kolem kandidátů, až bylo vidět, že to nebylo někomu příjemné,“ potvrdil starosta.

A jako jsou rozděleny Hrabí a Červená Lhota, jsou rozděleni nejen účastníci podobných sešlostí, ale i některé rodiny v obou vískách.

„Sám však lidem vysvětluji, ať jdou hlavně volit. Kdysi to byla povinnost, ale dnes je to právo, svobodné právo jít volit a vybrat si toho, o kom si myslím, že bude bojovat, za hodnoty, které jsou mi nejbližší a pro budoucnost země nejlepší,“ uzavřel Balcárek.