O poctivé čerstvé jitrnice a teplou zabijačkovou polévku přímo od řezníka měli lidé obrovský zájem. První nedočkaví návštěvníci se před vraty skanzenu začali scházet už po deváté hodině.

„Hanácké ostatke je tradiční akce, kterou jsme loni kvůli epidemickým opatřením vynechali a letos na předešlé ročníky navazujeme. Tradice a zvyky se snažíme oživovat, abychom je návštěvníkům, co nejvíce přiblížili,“ řekl vedoucí Hanáckého muzea v přírodě Petr Vodešil.

Návštěvníci mohli sledovat zkušené řezníky přímo při práci. Ti jim předvedli, jak se zabijačkové speciality připravují.

„Jsme místní, takže jsme to neměli daleko. Je to velmi pěkná akce. Samozřejmě, že jsme neodolali a dali si polívečku a jitrničky. Nechybí ani slivovička. Ta k tomu prostě patří,“ svěřila se jedna z návštěvnic Milena Hekelová.

Lidé mohli nejen ochutnat zabijačkové speciality, ale také hlasovat v laické anketě O nejlepší tlačenku a jitrnici, jakou svět neviděl.

„Ostatky, jinde také fašanky či končiny, jsou časem zábavy a rozvernosti. U nás by třeba měly dnes růst jitrnice na stromě a v minulosti třetí místo v klání o nejlepší jitrnici vyhrál prázdný tácek,“ řekl s úsměvem Petr Vodešil.

V poledne ze skanzenu vyrazil na obecní úřad masopustní průvod v čele s medvědem. Místní starosta předal rozverným maškarám podle tradice právo nad obcí. Pro některé návštěvníky to byla podívaná, kterou viděli poprvé.

„Moc se nám to líbí. U nás se žádné takové zvyky a tradice nedochovaly. V našem kraji jsou jarní prázdniny, a proto jsme se s manželem domluvili, že vyrazíme poznat Litovelsko. Touhle akcí čtyřdenní výlet zakončíme. Bylo tu krásně,“ svěřila se Jitka Vavříková z Třemešné u Krnova.

Nabitý kalendář

Hanáckými ostatky příkazský skanzen odstartoval letošní sezonu. Podle vedoucího Hanáckého muzea v přírodě je kulturní kalendář nabitý.

„Následovat budou 16. dubna Velikonoce, na červen plánujeme edukační programy pro školy na téma Řemesla a zvyky, a potom nebude chybět prezentace hliněného stavitelství a hanáckých krojů. V červenci máme žně, dětský program Koniny a 26. listopadu zveme na Hanácké Vánoce,“ nastínil program Petr Vodešil, který za největší letošní událost považuje slavnostní otevření stodoly ze Skaličky na Hranicku.

Jde o raně novověkou roubenou stavbu, kterou zachránilo Národní muzeum v přírodě.

„Loni jsme zdárně realizovali její transfer. Jedná se o velmi cennou nemovitou památku. Patrně je to jedna z nejstarších dřevěných staveb na území České republiky,“ uzavřel Vodešil.