„Potřebujeme tři plavčíky, zatím jsme sehnali jednoho,“ vysvětlovala pracovnice majetínského obecního úřadu.

Vloni na koupající se návštěvníky atraktivního areálu dohlížely tři studentky, jenže dvě z nich končí školu a už mají jiné plány.

„Tíží nás to, podobně jako jiné obce,“ povzdechla si úřednice z Majetína, kde na sezonu dokončují zbrusu nové posezení.

Zlatí kluci

Se sháněním plavčíků se zapotil starosta Paseky, kde před dvěma roky otevřely biokoupaliště.

„Vypadá to, že mám dva kluky! Jeden je z Uničova a druhý z Dlouhé Loučky,“ radoval se v tomto týdnu Jiří Blažek.

Jde o studenty, a ti budu muset ještě v červnu pamatovat na školu.

„Jestli bude tak krásně jako vloni, museli bychom mít otevřeno až odpoledne a o víkendu. To se nedá nic dělat,“ smiřoval se starosta Paseky.

Aby přespolní mladíky umluvil, nabídl jim práci pro obec pro případ špatného počasí a úhradu nákladů spojených se školením plavčíků ve Zlíně, včetně ubytování. Obec to bude stát bezmála pět tisíc korun.

„Kdyby chtěli, snad je tam i zavezu,“ smál se Jiří Blažek a popisoval, že situaci na trhu práce pocítila obec i při výběru provozovatele občerstvení na koupališti.

Občerstvení otevřené bude

Původní nájemce si našel atraktivnější zdroj příjmu a náhradníci se nehrnuli.

„Od podnikatelů jsem slyšel, jak rádi by si občerstvení vzali, ale nemají lidi. Do výběrového řízení se přihlásili dva, jeden po termínu. Naštěstí jsme to vyřešili,“ popisoval.

Plavčíky letos hůře shánějí i jinde v Olomouckém kraji. Například v Jeseníku, kde vloni brigádníkům s hlídkou u bazénu nabídli 80 korun na hodinu a když pršelo, nedostali nic. Stejně jako v Pasece vědí, že s takovou nabídkou letos ani u budoucího plavčíka neobstojí.