Případem se už začali zabývat veterináři, zatím se jim však chovatele nepodařilo kontaktovat.

„Jsou tam už rok!“

Utrpení údajně trvá už několik měsíců. „Zpočátku v té kůlně bylo dvanáct štěňat, teď je jich tam odhadem šest až osm. Fena je zavřená v protějším kotci společně s německým ovčákem. Vzájemně na sebe celé dny a noci štěkají. Trvá to už spoustu měsíců. Štěňata pořád rostou, zoufale se tlačí v jedné kůlně a nám je jich líto víc a víc. Majitel je sice jezdí krmit, ale vypustí je vždycky jen na pár minut a hned zase odjede. Pozemek připomíná skládku, psi se tam mohou zranit. Už to nemůžeme dál přehlížet,“ popsala situaci jedna z chatařek. Z obav před případnou mstou chovatele psů si však nepřála zveřejnit své jméno.


Osudy zvířat nejsou lhostejné ani dalšímu zahrádkáři z Pustatin, který si také přál zůstat v anonymitě. „V rozpadající se kůlně jsou psi zavření skoro rok, v zahradě plné harampádí se tolik zvířat nemá kde proběhnout. Ostatní chataři se s tím bojí něco udělat a informovat úřady. Trhá mi to srdce. To už je přece týrání,“ míní další zahrádkář.

Případem údajného týrání zvířat se už začali zabývat policisté z obvodního oddělení v Olomouci-Řepčíně. „Nejedná se o trestný čin, ale o přestupek. Informovali jsme o tom Krajskou veterinární správu pro Olomoucký kraj,“ sdělila olomoucká policejní mluvčí Jitka Dolejšová.

Veterináři se v pondělí odpoledne přijeli do zahrádkářské osady podívat. „Bez souhlasu majitele zahrady nemůžeme vstoupit na jeho pozemek.

Obrátíme se na policii, aby nám s hledáním majitele zvířat pomohla. Zda jsou zvířata týraná, zjistíme až poté, co si je prohlédneme zblízka,“ sdělil epizotolog Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj Aleš Zatloukal.

Olomoucká veterinární správa se ročně v celém kraji zabývá zhruba dvaceti podobnými případy podezření na týrání zvířat.

„V minulosti jsme už podali několik návrhů na odejmutí zvířat jejich majitelům. Obce však musejí mít vhodné zařízení nebo ochotného chovatele, kam týraná zvířata převézt,“ řekl zástupce ředitele veterinární správy Jiří Zubal.

Olomoucký magistrát odebrané psy umísťuje do útulku v Neředíně.