Program oslav výročí vzniku republiky v Olomouci bude pestrý. Zapojí se do něj Univerzita Palackého, Vlastivědné muzeum, olomoucké studio Českého rozhlasu a další.

Olomoučané si připomenou 100. výročí od vzniku republiky, hlavní částí oslav ožije centrum města od pátku 25. až do neděle 28. října.

Většina kulturních akcí se bude konat na Horním a Dolním náměstí, ale návštěvníci mohou navštívit i Vlastivědné muzeum, olomoucké studio Českého rozhlasu či Divadlo na cucky a Divadlo Tramtarie.


„Ve Vlastivědném muzeu jsme připravili pro tuto příležitost dvě nové expozice, které ukážou posmrtné masky prezidentů, legionářské uniformy či grafiky a ilustrace od Vojtěcha Preissiga ,“ uvedl ředitel muzea Břetislav Holásek.

Ve večerních hodinách od pátku do neděle bude olomoucká radnice svítit barvami trikolory.

Po celou sobotu a neděli bude městem projíždět historický autobus či historická tramvaj s vlekem od Neředína do centra.

Vlakoví nadšenci se mohou svézt historickým parním vlakem z hlavního nádraží v Olomouci do Velké Bystřice.

Jízdní řád historického vlaku 

Pátek

V pátek se Olomoucí bude linout hudba legend československé populární hudby, které vystoupí v sále Reduty a jejich koncert bude vysílán na Dolní náměstí pomocí velkoplošné obrazovky.

V Redutě si spolu zazpívají Josefa Zímy a Pavlíny Filipovské a v sedm hodin večer zazní Smetanova Má vlast v podání Moravské filharmonie Olomouc.

Sobota

Univerzita Palackého si vzala na svá bedra program v sobotu, který odstartují dobovou rozcvičkou pod vedením studentů fakulty tělesné kultury v desátou hodinu dopoledne na Horním náměstí.

Kromě cvičení studenti ukážou módní přehlídku cyklomodelů posledních 100 let. Do oslav se zapojí také herci z Divadla na cucky, kteří zahrají v sobotu dvakrát Jana Opletala. Pozadu nezůstane ani Divadlo Tramtarie, kteří se představí pohádkou pro děti.

Na Horním náměstí bude vystupovat olomoucký New Street Band a Tomáš Kočko s Orchestrem.

Slavnostní koncert souboru opery a operety Moravského divadla zazní v sobotu v 19 hodin večer. Zahrnuje ukázky z děl Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a Eugena Suchoně, provedené pod vedením Miloslava Oswalda.

Sál Moravské filharmonie večer zase rozezní na koncertě Českého rozhlasu Olomouc jeden z nejvýznamnějších světových koncertních kytaristů Štěpán Rak, který vystoupí se svým synem, kytaristou a písničkářem, Janem-Matějem Rakem.

Potom bude následovat koncert legendy československé hudby Pavola Hammela se skupinou Prúdy. Oba koncerty se budou přenášet na Horním náměstí na velkoplošnou obrazovku.

Neděle

Vrcholem oslav bude neděle 28. října, kdy se zástupci spolků a další lidé setkají na Žižkovském náměstí u sochy Tomáše Garrigua Masaryka v jedenáctou hodinu dopolední na pietním aktu. Na konci akce místem proletí vrtulníkové letky.

„Český rozhlas se zapojí do oslav mimo jiné Dnem otevřených dveří, který začne v neděli v devátou hodinu ranní,“ uvedl ředitel rozhlasu Josef Podstata. 

Nedělní odpoledne na Horním náměstí bude ve znamení koncertů. Zahrají Richard Pogoda, Tradicional, Swing band, Red Sock Opera a Radim Schwab se svým bandem.

V depu na točně železničního muzea budou od 10.30 hodin vystaveny historické lokomotivy.

Oslavy zakončí v sedmou hodinu večerní ohňostroj na Horním náměstí.

PODROBNÝ PROGRAM OSLAV ZDE