Tradičním místem, kam každoročně míří v poslední den roku tisíce lidí, je Kamenná bouda, v lese mezi Velkým Újezdem a Tršicemi na Olomoucku.

Akci, která se poprvé uskutečnila v roce 1984, pořádají už dvanáct let pod svou patronací dobrovolní hasiči z Velkého Újezdu.

„V loni na jaře bouda vyhořela a Lesy České republiky se rozhodly objekt zbourat. Stavíme tam stany, bude občerstvení, svařené víno, čaj, uzený bůček, klobásy. Začátek je od 10 hodin až do setmění,“ uvedl Lubomír Bršlica, starosta Sboru dobrovolných hasičů ve Velkém Újezdu.

Stejně tak tradiční je i setkání 31. prosince ve Vrtově, v údolí řeky Vrtůvky.

„Silvestr připravujeme už několikátý rok, je to asi kilometr a půl za Přáslavicemi, kilometr a půl od Velké Bystřice a asi kilometr od Mrskles. Schází se tam obyvatelé všech tří vesnic, vaříme punč, prodáváme kabanos, děláme velký táborák,“ popsal akci přáslavický starosta Čestmír Rochovanský.

„Akci děláme od 10 asi do 16 hodin odpoledne. Pak se už stmívá, všechno se sbalí a jede se domů. Večer o půlnoci jako obec pak odpalujeme ohňostroj v místním sportovním areálu. Sejdeme se tam, připijeme si šampaňským a jdeme domů,“ dodal.

Výšlap do Hněvotínských skal

V další obci na Olomoucku, Hněvotíně, se s novým rokem rozloučí v Kulturním domě už po šesté. A ani letos nebude chybět následující den, od 14 hodin posilvestrovský výšlap do místních skal.

„Silvestr pořádáme na hlavním sále Kulturního domu, o půlnoci bude ohňostroj, zveme i spoluobčany. Na Nový rok chystáme výšlap do Hněvotínských skal. Pro účastníky máme připravené plakety, bude tam občerstvení i horká gulášová polévka jako vyprošťovák. Účast počítáme tak okolo dvou set lidí, chodí i rodiny s dětmi,“ uvedl starosta Hněvotína Jaroslav Dvořák.

V Dubu nad Moravou se tradiční novoroční ohňostroj uskuteční 1. ledna v 00.30 na náměstí v Dubu nad Moravou, ve Velkém Týnci si občané zase mohou připít s vedením obce.

„Novoroční přípitek se koná v Zámecké zahradě, někde okolo tři čtvrtě na dvanáct. Budeme mít přichystané pro každého koláčky, šampaňské a chybět nebude ani malý ohňostroj. Je to takové neformální setkání vedení obce a zastupitelů s občany,“ reagoval velkotýnecký starosta Petr Hanuška.

V Olomouci oslavy konce roku na Horním náměstí odstartují v 16 hodin diskotékou Oldies. Na programu je odpolední malý ohňostroj pro děti, taneční party s československými hity, koncert kapely Galaxy a velký půlnoční ohňostroj. VÍCE: Silvestr v Olomouci: diskotéka u orloje i běh parkem

Šternberk či Litovel hromadně neslaví

Ne ale všude pro své obyvatele připravují oslavy. Vlastní program si musí připravit obyvatelé Litovle, Uničova nebo například Moravského Berouna.

Ve Šternberku pořádalo město organizované silvestrovské setkání občanů na Hlavním náměstí naposledy na přelomu let 1999 a 2000 a ani ta letošní poslední půlnoc nebude jiná.

Tamní hrad však na své návštěvníky pamatoval a otevře se jim i s koncem roku. V pátek 30. prosince láká památka na Dětské loutkové divadlo, od 14 hodin. Silvestr na hradě pak na všechny čeká v sobotu. Od 10 do 16 hodin mohou zájemci využít posledních prohlídek vánočně vyzdobeného hradu v roce 2011.