Záchranáři totiž soboty s datem 10. února z Nedvězí, městské části Olomouce, odváželi zraněného muže, který přečkal mrazivou noc venku v potrhaném oblečení.

Paní Irma Komínková vzala to rána svého čtyřnohého kamaráda Bobíka a šla jako vždy nakoupit.

Cestou z obchodu minula svůj dům, pes jí totiž dával najevo, že má ještě chuť na procházku.

„Byla jsem napřed a on najednou nechtěl jít, zůstal stát na rohu zahrádky a pořád štěkal. Už jsem byla daleko předním a říkala jsem mu: „Bobine, pojď jdeme.“ On si ale jen jako kdyby dupl, štěkl ale nešel,“ říká Irma Komínková.

Železářství NORMA v centru Olomouce končí
Nevšední železářství Norma v centru Olomouce zavírá. Po půl století

Holé nohy, krvavá záda  

Chování malého střapatého psíka ji překvapilo a tak se k němu vrátila.

„Nikdy tohle neudělal, vždycky spíš utíká kus přede mnou. Proto jsem se vrátila a vidím, že se kousek od nás, pod stromem něco pohnulo. Říkala jsem si, že tam třeba leží nějaké zvíře. Vzala jsem psa a šli jsme blíž,“ pokračuje vitální seniorka a ukazuje k vzrostlému stromu, jen pár metrů od rodinných domů.

„Najednou jsem viděla holé nohy bez bot, kalhoty dole, záda odřená do krve. Byl to mladý muž. Tak jsem na něj zavolala: „Pane vstávejte, vždyť tady zmrznete.“

On ale nezareagoval,“ popisuje žena a říká, že hned začala přemýšlet, jak mladíkovi pomoct.

„Blesklo mi hlavou, že bych ho vzala domů a umyla, ale sama bych ho neunesla. Byl zmrzlý a říkala jsem si, že ho to muselo bolet. Tak jsem celá nešťastná běžela k sousedům, aby zavolali policii a záchranku. Paní mu donesla deku a soused mu pak nesl čaj. Byla jsem vystrašená, ale taky mi ho bylo líto. Říkala jsem si, že to je takové klučisko,“ krčí rameny Irma komínková a pohledem kontroluje chlupatého parťáka, který nedaleko místa události hrabe v zmrzlé zemi.

O několik minut později to už v Nedvězí hučelo, přijela policie i záchranáři se sanitkou.

„Policisté mi pak říkali: „Paní děkujeme.“ A já jim na to odpověděla: „Mě neděkujte, to jemu. Víte, pes cítí kde co. Mě by tam nenapadlo jít,“ pokračuje seniorka a opět ukazuje směrem k psovi.

V lokalitě zvané poloostrov – na soutoku Moravy a Mlýnského potoka – je plánovaná výstavba Rezidence Šantovka,  nově vzniklá ulice, která bude napojena přes most ze Švýcarského nábřeží má nést jméno heraldika Jiřího Loudy.
Ulice k novostavbám v Olomouci dostaly jména. Po slavných Olomoučanech

Za odměnu kabanos

Bobíka dostala paní Komínková před čtyřmi lety od své vnučky, jako nalezence.

„Našli ho kdesi v Dolanech. Byl zablešený, museli jsme na veterinu,“ vzpomíná.

Malý pomocník s přátelským kukučem k ní přibíhá a radostně vrtí ocáskem, hlavu má celou od hlíny.

Ptám se jí, jak Bobíka odměnila?

„Od souseda dostal dobrý kabanos, to byl spokojený,“ usmívá se Irma Komínková a poplácává psa po zádech. 

Ilustrační foto
Konec mumlání. Olomouc vymění varovné sirény a tlampače

Zachráněného hledala policie
Oznámení o muži ležícím v křovinatém pásu na okrajové části městské části Nedvězí přijalo Operační středisko Městské policie Olomouc v sobotu 10. února v ranních hodinách.

„Muž byl vzhledem k počasí spoře oblečen, nekomunikoval a měl na těle řadu škrábanců. Vzhledem k jeho zdravotnímu stavu byla na místo přivolána zdravotnická záchranná služba,“ sdělil k případu mluvčí Městské policie Olomouc Petr Čunderle.

Poznamenal, že strážníci v muži poznali osobu, po které v té době pátrala i Policie ČR. Ta si pak i případ převzala.

„Jednalo o pohřešovaného muže, jehož totožnost je Polici ČR známa a po němž policisté pátrali téměř dva dny. Z provedených zjištění a vyjádření samotného pohřešovaného muže nebyly zjištěny skutečnosti a ani nevyplynulo žádné podezření, že by se stal obětí protiprávního jednání,“ dodala krajská policejní mluvčí Irena Urbánková. (paš)