Instalace systému se totiž opozdila kvůli zapracování nového vizuálního stylu do jeho podoby.

„Orientační a informační systém jsme do letošního městského rozpočtu zařadili. Mezitím však skončila soutěž na jednotný vizuální styl Olomouce a vítězný autor má na výchozí podobu orientačních tabulí zcela jiný pohled,“ vysvětlil zpoždění náměstek olomouckého primátora Jan Holpuch (ODS).

Rada města tak ve snaze sladit podobu systému s nově zaváděným vizuálním stylem projekt na jaře tohoto roku pozdržela.

Radnice má podle Holpucha k dispozici několik návrhů od Jana Koláře, autora jednotného vizuálního stylu i Studia Prak, jež původní podobu tabulí navrhovalo. V tuto chvíli se snaží najít vhodné a přijatelné řešení.

„Momentálně diskutujeme o tom, zde budou šipky červené, hnědé, či šedivé. Zvažujeme jejich tvar, ale i použití vhodných piktogramů pro jednotlivé památky,“ osvětlil průběh jednání Holpuch.1

Upravené návrhy bude v polovině září posuzovat magistrátní komise cestovního ruchu a jeden z nich pak doporučí radním.

„Předpokládám, že rada města rozhodne do poloviny října tak, abychom jej po úpravě projektové dokumentace a schválení památkáři mohli v ulicích mít do začátků příští turistické sezóny,“ dodal Holpuch.

Šipka, mapy a vítací cedule

Turistům tak zatím nezbývá než se v Olomouci spoléhat na mapu nebo se zeptat místních.

„Do Olomouce jsme přijela za známými, se kterými jsem chodila po městě celý víkend. Za ten čas jsem se alespoň trochu zorientovala, a proto naštěstí žádné mapy ani šipky nepotřebují,“ uvedla Jana Lehotská z Prahy.

Dotázaní Olomoučané se však na chybějící orientační systém dívají kritičtěji. „Je to ostuda. Chceme lákat turisty a přitom nemáme ani pořádné směrovky a mapy, které by je po městě provedli. To už přece dnes má skoro každá vesnice,“ uvedl například Petr Pospíšil z Olomouce.

Projekt orientačního systému vznikl v roce 2004, později jej Studio Prak doplňovalo a dopracovávalo. Informační tabule však nikdy město nepostavilo, při žádosti o evropské peníze projekt neuspěl.

Chystaný orientační systém tvoří desítek turistických směrovek k památkám a významným objektům, dopravní značení podél komunikací a podsvětlené mapy centra města. Jeho součástí jsou i nové vítací tabule cedule na hlavních příjezdových cestách do do Olomouce.

Nový vizuální styl Olomouce vybrala odborná komise letos v květnu. Vítězný návrh pražského grafika Jana Koláře používá čerevno-bílé kombinace a motivu šachovnice z olomouckého znaku.

V řešení vítězného autora je zahrnuto použití jednotného stylu, vycházející z tohoto motivu, pro všechny grafické prvky, kterými se město prezentuje navenek. Více:Olomouc má nové logo: červenobílou šachovnici