„Pokud snoubenci využijí služeb svatebního koordinátora, tak jim to ušetří nejen čas a peníze, ale díky tomu si samotný den náležitě užijí, což je to nejdůležitější," popsala výhody při připravování svatby s odborníky Veronika Bubeníková.

Šestadvacetiletá svatební expertka pomohla prožít mnoha snoubencům jejich velký den a setkala se i netradičními situacemi.

„Nedávno jsem organizovala svatbu, kde šel v průvodu pejsek. Byl to milovaný člen rodiny," vzpomněla si koordinátorka, která nedávno prožila i vlastní kouzelný svatební den.

Co je při plánování svatby nejzásadnější?

Říká se do roka a do dne, tedy do roka od zasnoubení byste si měli říci ANO. A právě i rok před svatbou je ideální čas, kdy začít plánovat váš svatební den.

Na začátku byste si měli stanovit především termín svatby, dále počet hostů a mít představu o svatebním rozpočtu, to jsou tři nejdůležitější věci. Další je možné již řešit spolu se svatební koordinátorkou.

Na co si dávat pozor například při výběru svatebních šatů?

Doporučuji využít služeb svatebních salonů. Nevěsta si může šaty několikrát, obvykle dvakrát až třikrát vyzkoušet. Navíc šaty nevěstě upraví přímo na její postavu, poslední zkoušku doporučujeme týden před svatebním dnem. Mnoho salonů nabízí nevěstě kompletní servis v den svatby, tedy kromě oblékání do šatů, líčení a svatební účes.

Co neočekávaného se může stát přímo ve svatební den? A jak se s tím vypořádat?

Je výhodné využít služeb svatební agentury a mít přímo na svatbě svatební koordinátorku. Ta připraví harmonogram svatebního dne a během něj je po celou dobu na místě, zapojuje se do svatebních příprav, pomáhá nevěstě s oblékáním do svatebních šatů a je jí po ruce vždy, když potřebuje. Kontroluje, co se má v daný okamžik dít, stará se o to, aby během obřadu byli všichni tam, kde být mají. Poté má na starosti průběh svatebního dne, připraví program a zábavu pro svatební hosty, třeba v době, kdy se novomanželé fotografují.

Spousta snoubenců si myslí, že si zvládnou den zorganizovat sami, ale na organizační věci nezbývá ve svatební den čas, protože se ženich a nevěsta věnují svým hostům a podobně. Se svatební koordinátorkou se tedy vyvarujete tomu, že se stane něco neočekávaného a když něco takového přijde je tu koordinátorka, které se postará o to, aby si toho nikdo nevšiml.

Pokud jde o zábavu, co udělat, aby se svatebčané nenudili?

Možností je spousta. Hosté si mohou prohlédnout třeba svatební noviny, napsat přání či několik krásných vět do svatební knihy, věnovat svůj otisk prstu na svatebním stromu. Oblíbenou zábavou na večer je svatební kvíz, v němž novomanželský pár předvede, jak se vzájemně zná. Často se vypouští balonky či lampiony štěstí. Jako překvapení večera může být ohňostroj a nebo malé zvířátko, které Vás navštíví ze zdejší olomoucké ZOO.

Hosté v párech soutěží v tanci s citronem, který svírají čely. Nemělo by se zapomenout ani na házení svatební kytice.