„Ořechy nejsou. Sousedé, kteří jindy sklízeli bedny, letos naříkají. I aleje podél silnic, kam se jezdívalo klátit, jsou prázdné. Stromy na jaře špatně odkvetly, bylo škaredě, což se podepsalo na veškeré úrodě,“ uvedla Svatava Papicová z Nákla.

„Je to tak. Jindy jsme měli ořechů tolik, že jsme je rozdávali příbuzným a známým. Letos budu ráda, pokud si z toho mála sama napeču na Vánoce,“ uvedla třiašedesátiletá Vlasta ze Šternberka.

Na olomoucké tržnici v úterý prodávali vlašské ořechy ve skořápce za osmdesát korun.

„Nebudou levnější?“ zajímala se zákaznice, která nakupovala jablka.

„Aby vůbec byly. Letos je to s ořechama katastrofa. Vloni stály pětatřicet korun, vyloupané sto čtyřicet a letos jsou za dvě stovky,“ uzemnila ženu středních let prodavačka.

Nešťastné jsou profesionální cukrářky.

„Ořechy vykupujeme a letos jsme nevykoupili ani kilo. S ořechy je to letos bída,“ reagovala majitelka cukrářské výrobny Jarmila Jonáková.

„Ceny jader vlašského ořechu stouply ze stovky na dvě stě čtyřicet korun,“ dodala.

Jitka Haberlandová, majitelka cukrářské výrobny v Nákle-Mezicích, proto nevylučuje, že bude muset vánoční cukroví zdražit. Maximálně ale o deset procent.

„Ořechy sháníme od zákazníků a prosíme, kdo má možnost, ať donese. Po troškách se nám daří je získávat, ale je to špatné. Bohužel ale vanilkové rohlíčky bez ořechu neuděláte,“ uzavřela cukrářka.

Výkupny letos nabízejí za vyloupané půlky ořechů stovku.

„Vloni to bylo šedesát. I tak lidé vozí ořechy méně. Je jich letos málo a zřejmě je šetří pro svou potřebu,“ uvedla pracovnice výkupny společnosti Drago v Olomouci-Hodolanech.