O jejím spuštění se rozhodlo poté, co v lednu zemřel bezdomovec před bránou olomoucké nemocnice. Případ ukázal na mezery v primární péči o lidi bez domova. Přiměl magistrát, charitu a nemocnici, která doposud takovou ordinaci supluje, aby se bezdomovci zabývaly. „Nejen případ úmrtí bezdomovce nám ukázal, jaký je to velký a ožehavý problém. Ordinaci by využila řada těchto lidí,“ uvedla ředitelka Charity Olomouc Ludmila Gottwaldová. Charita odhaduje, že ordinace pro lidi bez střechy nad hlavou by mohla začít fungovat od listopadu. Už jedná s úřady o financích a hygienou, jestli podmínky ve vybraném prostoru ve Wurmově ulici jsou z hlediska hygienických předpisů vyhovující. V ambulanci by měla být k dispozici zdravotní sestra a lékař.

Primární zdravotní péči o lidi bez domova doposud v Olomouci poskytuje záchranná služba a urgentní příjem olomoucké fakultní nemocnice. Ta proto počátkem roku, po smrti bezdomovce vyšetřeného její lékařkou, začala jednat s městem i krajem o péči o tyto pacienty. „Ve zdravotnických grantech jsme rezervovali zhruba čtyři sta tisíc korun na to, abychom podpořili vznik speciální ordinace pro lidi bez domova,“ uvedl náměstek olomouckého primátora Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL). Zástupci města již byli sbírat zkušenosti v pražské ordinaci pro lidi bez střechy nad hlavou, která je zatím svého druhu v tuzemsku jedinou. „Ošetření těchto lidí nemusí poskytovat lékař, ale zvládl by je vyšší zdravotnický personál. Často jde jen o to, aby se dotyčnému vydezinfikovaly rány, osprchoval se a převlékl do čistého,“ podotkl náměstek.

Řada takových případů ale doposud končí v rukou specialistů fakultní nemocnice. „Přicházejí přitom často s potížemi, které lze léčit ambulantně, zatímco na našem urgentním příjmu řeší zdravotníci především akutní a život ohrožující stavy,“ zdůraznil mluvčí nemocnice Egon Havrlant. V zimě ošetřují na urgentním příjmu bezdomovce takřka denně, v letních měsících zhruba dva týdně. „Jen od počátku letošního roku jsme hospitalizovali bezmála čtyři desítky lidí bez domova s nejrůznějšími potížemi, méně či více závažnými,“ sdělil Havrlant. Bezdomovcům pomáhá sociální oddělení nemocnice, které se snaží dohodnout jejich umístění do některého z charitních či jiných sociálních zařízení v kraji.

Bezdomovci by zřízení zdravotnické ambulance přivítali. „Kdyby byla na charitě ambulance, určitě by ji řada bezdomovců využila,“ reagoval Jirka, dvaašedesátiletý bezdomovec. On sám si platí zdravotní pojištění a chodí ke stálé lékařce. „Mám ale kamarády, kteří žádný příjem nemají a pojištění si neplatí. Těm by to hodně pomohlo. Takhle nikam nejdou a věří, že problém se sám spraví. Když už je jim moc zle, záchranka je zaveze do nemocnice, kde dostanou základní ošetření,“ popisoval život bezdomovců.