Nejhůř je na tom okres Prostějov (3708 nemocných na sto tisíc obyvatel), nejlépe zatím Jesenicko (1950 nemocných na sto tisíc obyvatel). „Nejvíce nemocných je ve věkové skupině do pěti let, nejméně u seniorů nad 65 let,“ sdělila mluvčí Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Markéta Koutná.

„Celková nemocnost v kraji činí 438 případů na sto tisíc obyvatel,“ upřesnila Markéta Koutná.

Čekací doby se kvůli epidemii prodloužily nejen na pohotovosti, ale i u pediatrů. Značný nápor pacientů evidují v olomouckých ordinacích pro děti a dorost, které provozuje lékařka Blanka Flugerová ve Slavoníně a na Nových Sadech.

Před Vánocemi tam ošetřovali kolem osmdesáti až sto pacientů denně a neubylo jich ani mezi svátky.

Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje v ostrém provozu otestuje elektromobil Volkswagen ID.4 GTX.
Záchranáři o Štědrém dnu vyjížděli k úrazům i bolestem břicha

„Každý den odpovídáme na dvacet i více e-mailů od rodičů. Děti teď nejčastěji trápí respirační infekce, mají až pět dnů trvající horečky, které se následně komplikují bakteriální superinfekcí. Dominují virózy, převážně chřipka a takzvané RS virózy. Samozřejmě nezmizel ani covid,“ popsala situaci dětská lékařka.

Sirupy jsou k mání

Většina lékáren už podle ní má sirupy pro děti s obsahem ibuprofenu a paracetamolu, kterých byl před Vánocemi nedostatek.

„Aktuálně se ale potýkáme s nedostatkem některých antibiotik. Pro malé děti ve formě sirupů v lékárnách zatím jsou, ale pro větší děti a dospělé v tabletové formě často chybí a musíme je měnit za jiná antibiotika,“ dodala Blanka Flugerová.

Ilustrační foto
Zloděj u mladečských jeskyní „vybral“ octavii, škoda přes 30 tisíc

Delší dobu se teď kvůli návalu pacientů čeká také na pohotovosti. Přesvědčil se o tom pan Petr, který byl s šestiletým synem na Boží hod v nemocnici v Šumperku.

"Přišli jsme večer, čekali jsme dvě a půl hodiny. Lékaři museli během té doby zvládnout kromě běžného provozu oddělení ještě tři příjmy malých miminek. V lékárně, která byla o svátcích otevřená jako jediná v okrese, ibuprofenový sirup měli. Aby jej zajistili pro pohotovostní provoz, dva dny před svátky si ho šetřili," poznamenal třicátník.

V olomouckých lékárnách sirupy s obsahem ibuprofenu a paracetamolu jsou a mají je i lékárny v Prostějově.

„Jsou skladem a je jich dostatek i v ostatních lékárnách ve městě,“ ujistila v úterý kolem poledne pracovnice lékárny Mamed v Prostějově.