Od té doby, co se předloni v srpnu skutálelo do díry v zemi rok a půl staré dítě, lemuje prostor u východu z parku do Vídeňské a Aksamitovy ulice plot.

Právě pětimetrová propadlina bude sloužit při opravách jako hlavní vstup do podzemních chodeb z poloviny 18. století upomínajících na pevnostní opevnění Olomouce.

„Máme požádáno o stavební povolení a čekáme na nabytí právní moci. Stavební práce děláme ve vlastní režii, jsme nachystaní. Pracovat začneme podle počasí," řekl ředitel Jiří Uhlíř za Výstaviště Flora Olomouc, které se o městské parky stará. Práce podle něj začnou v příštím roce.

Hlavní bude podepřít rizikové výklenky, kterých je zhruba pět.

„Jedná se o část chodeb od závalu po zával páteřní chodby dlouhé okolo sta metrů. Z ní paprskovitě vybíhají chodby, celkem se jde asi o šest set metrů," uvedl ředitel k rizikové klenbě.

Schéma protiminových a naslouchacích chodeb pod Čechovými a Smetanovými sady. Zdroj: S. Kašpárková, V. Gračka

Schéma protiminových a naslouchacích chodeb pod Čechovými a Smetanovými sady. Zdroj: S. Kašpárková, V. Gračka

Sváteční prohlídky

Staveniště vznikne v místě současného oplocení, které se o něco rozšíří.

Provoz na cyklostezce i možnost navštěvovat park by ale měly zůstat bez omezení.

Stavební práce s rozpočtem zhruba 700 tisíc korun nejsou příliš náročné, doba trvání oprav bude však podle vedení výstaviště závislá na počasí.

„Jakmile bude vše zabezpečeno, tak zvažujeme, že například při Dnech evropského dědictví bychom mohli dělat prohlídky pro omezené skupiny," dodal Jiří Uhlíř.