Kriminalisté si ve středu u rektora Miroslava Mašláně vyžádali podklady k předloňské rekonstrukci univerzitní budovy na třídě Svobody nedaleko zastávky Náměstí Hrdinů.

Nyní prověřují okolnosti výběrového řízení i samotných oprav.

Na případ upozornila televize Prima.

„Zatím mohu pouze potvrdit, že kriminalisté z olomouckého policejního odboru hospodářské kriminality prošetřují, zda nedošlo k protiprávnímu jednání“ řekl Deníku mluvčí olomoucké policie Michal Pižurin.

Policisté přišli za rektorem univerzity Miroslavem Mašláněm ve středu dopoledne a vyžádali si podklady k investiční akci z roku 2009.

K té došlo v době, kdy Mašláň ještě nebyl ve funkci.

„Rektor v zájmu objektivního, kvalifikovaného a rychlého prošetření této žádosti vyhověl a dal pokyn k vydání veškeré dokumentace a poskytnutí všech informací a dat, o které pracovníci policie projeví zájem,“ uvedl kancléř univerzity Rostislav Hladký.

„Policie postupuje standardními vyšetřovacími metodami za plné podpory ze strany vedení Univerzity Palackého. Do chvíle, než bude rektor informován o výsledku šetření, nebude univerzita poskytovat další informace, aby práci policie nekomplikovala či přímo nemařila,“ sdělil kancléř.

Investice se prověřovala i dříve

Podle informací Deníku si policisté odnesli i počítače některých lidí z úseku kvestorky a odboru, který měl průběh rekonstrukce na starosti.

Zatím není jasné, zda podnět policistům vzešel přímo z univerzity nebo „zvenčí“.

V minulosti už investici zkoumala vnitřní univerzitní kontrola a došlo dokonce i na externí audit. Případem se zabývala i univerzitní správní rada.

Investice, kterou kriminalisté prověřují, přitom v porovnání se stamilionovými univerzitními projekty zdaleka nepatří k velkým akcím.

Její náklady se pohybují kolem částky šesti milionů.

Účinnější kontrola

Rekonstrukce před dvěma lety přeměnila chemické laboratoře budovy na třídě Svobody, které zůstaly po přírodovědcích přestěhovaných do nové budovy na Envelopě, na administrativní prostory pro děkanáty Lékařské fakulty a Fakulty zdravotnických věd.

Podle kancléře Hladkého by už napříště nemělo k podobným situacím docházet, protože současné vedení zavedlo účinnější kontrolu.

„Cílem těchto opatření je předejít případným komplikacím při stavebních akcích, jež v současné době univerzita uskutečňuje. Opatření se ale dotýkají i těch, které jsou již uskutečněny, což je i případ rekonstrukce univerzitního objektu na třídě Svobody,“ dodal Hladký.