Text petice fanoušků HC Olomouc

Příznivci sportu a kultury ve městě Olomouc jsou dlouhodobě nespokojeni se stavem zimního stadionu v Olomouci.

Olomouc je pátým největším městem v České republice, bydlí v ní sto tisíc obyvatel, přesto je v celém městě k dispozici pouze jediná ledová plocha, navíc v zastaralém a nedůstojném prostředí.

Zimní stadion není využíván jen pro seniorský hokej, připravuje se na něm i mládež od útlého školního věku.

Olomoucký hokejový klub patří mezi nejlepší ve výchově mládeže v celé republice. Mladší dorostenci, starší dorostenci a junioři dokonce působí v nejvyšších tuzemských soutěžích.

Na zimním stadionu dále trénují krasobruslaři a sledge hokejisté, kteří také reprezentují své město. Probíhá zde také v minimálním rozsahu veřejné bruslení. Bohužel všichni musí využívat současných zoufalých podmínek.

Hokejové týmy z ostatních měst a fanoušci hostujících týmů si potom často dělají obrázek o Olomouci právě na základě tragického polorozpadlého zimního stadionu.

V případě rekonstrukce by navíc mohla Olomouc hostit kulturní a sportovní akce celorepublikového či celosvětového významu (tak jako třeba Ostrava).

V současné době nezbývá fanouškům nic jiného, než za kulturním prostředím cestovat do ostatních měst, kde zastupitelé věci neodkládají, nýbrž konají.

Jediná ledová plocha v celém městě je zoufale málo, malí žáčci tak na ní musí trénovat brzy ráno (v 6 hodin), sledge hokejisté například pozdě večer (okolo 23. hodiny).

Veřejnost má také málo vyhrazeného času, navíc s takřka žádným zázemím. Takřka nemožné je potom pro amatérské sportovce zamluvit si přijatelný čas. Krajské město, jako je Olomouc, by si zasloužilo minimálně dvě nebo tři ledové plochy, i ty by totiž byly zcela využity.

Příznivcům sportu a kultury vadí především to, že zimní stadion je zchátralý, v zimě do něj sněží, při dešti zatéká.

Zázemí a šatny jednotlivých mládežnických tříd i seniorského „A“ týmu jsou v naprosto havarijním stavu – prohnilé zdi, zdevastované sociální zařízení, výbava stará desítky let.

Na tribunách je při sportovních i kulturních akcích nesnesitelná zima, v létě zase horko a mlha, neboť chybí klimatizace. Mnoho sedaček na tribunách je polámaných, výsledkové tabule často nefungují, a když ano, tak kvůli nefunkčním žárovičkám, které se už dávno nevyrábějí, nelze rozpoznat číslovky.

Problém rekonstrukce či vybudování víceúčelové haly, která by zahrnovala minimálně dvě ledové plochy, je zastupiteli a radními města Olomouce neustále odkládán, přestože politické strany ve svých volebních programech před každými komunálními volbami slibují opak.

Zástupci města se sice opakovaně vyjádřili, že posun v jednáních blokují majetkoprávní vztahy, nicméně to stejné už všichni příznivci sportu a kultury poslouchají několik let bez zásadního pokroku.

Žádáme proto zastupitele města Olomouce, aby se konečně začali celému problému rekonstrukce/výstavby zimního stadionu či víceúčelové haly intenzivně věnovat a aby prostřednictvím médií pravidelně informovali příznivce kultury a sportu v Olomouci o pokrocích, které v dané problematice udělali.

Žádáme také Zastupitelstvo města Olomouce, aby v co nejkratší době schválilo jeden z návrhů velké rekonstrukce či výstavby nové haly a pověřilo Radu města Olomouce, aby konala a stavbu co nejdříve zrealizovala.

V Olomouci dne 15. února 2011

Zimní stadion v Olomouci. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč