Ve věži jsou nově zpřístupněny tři komnaty, restaurovaly se kamenné, kovové i dřevěné prvky.

Hanáci jsou konzervativní

Nejvíce se ale mezi lidmi mluví o nové barvě věže. Nejviditelnější proměnou je totiž vybarvení z šedé na barvu světle okrovou.

„Je to oživení a oprava věže byla potřeba," zmínil například místní občan Eduard Pecha, který hodnotí rekonstrukci kladně.

„Šedou brizolitovou omítku měla věž 90 let. To je více jak jedna generace. Hanáci jsou konzervativní a těžko přijímají nový pohled," přiblížila kastelánka zámku Květa Zajícová.

„Nová omítka vzbuzuje emoce. Pozitivní i negativní, a to je dobře. Mluví se o ní, spousta lidí je pyšná na to, že věž je po letech opět spanilá. Naopak mnoho lidí nám opravu zámku zazlívá, že jsme mohli opravit například komunikace," potvrdil starosta města Leon Bouchal.

Rekonstrukcí vznikly tři nové komnaty, ve kterých najdou návštěvníci v příštím roce rozšířené expozice.

Také se restaurovaly kamenné, kovové i dřevěné prvky. Na věži jsou také nová okna i elektroinstalace.

Uzavření věže se odrazilo i na návštěvnosti zámku, která v letošní sezoně klesla na polovinu.

„O prohlídku z vyhlídkového ochozu bývá velký zájem," zdůvodnila kastelánka.

Obnova za 14 milionů

Příprava na rekonstrukci věže trvala dlouhé čtyři roky. V původním návrhu se měla brizolitová omítka opravit a zachovat.

Během prací se ale zjistilo, že to kvůli jejímu špatnému stavu nebude možné. Tím se rekonstrukce prodražila o tři miliony korun.

Celkem vyšla obnova téměř sto metrů vysoké věže na 14 milionů korun.

Investici z velké části pokryla dotace z Regionálního operačního programu Střední Morava.

Na změnu technologie vnější omítky přispěl Olomoucký kraj, na zastřešení věže, opravě klempířských prvků a nátěru se finančně podílelo Ministerstvo kultury.

Mimořádnou prohlídku mohou lidé absolvovat v sobotu 13. a v neděli 14. prosince. Další možnost budou mít zájemci až o Velikonocích v příštím roce.