Od roku 2015 prošla budova rozsáhlou rekonstrukcí rozdělenou do čtyř etap a již brzy se oficiálně otevře pro veřejnost. Na opravy přispělo město, kraj, Ministerstvo kultury ČR i samotná Flora Olomouc.

„To nejhorší je za námi, zbývají jen finální úpravy. Památku se chystáme otevřít už před zahájením podzimní výstavy,“ dodal ředitel Flory Jiří Uhlíř.

Tradiční přehlídka ovoce a zeleniny se letos koná od 4. do 7. října, do té doby by mělo být definitivně hotovo.


Oranžerie zastupuje architekturu 19. století a patří k národním kulturním památkám. Olomoucký park zdobí už od roku 1886, kdy sem byla přemístěna z Velké Bystřice.

Budova nejprve poskytovala přístřeší vzácným exotickým rostlinám. V roce 1927 ji ale nahradily moderní palmové skleníky, od té doby zástupci výstaviště využívali oranžerii jako zázemí parku. Vytvořili si z ní například údržbářskou dílnu.

Kvůli špatnému technickému stavu hrozila budově demolice. Díky dotaci města, kraje, Ministerstva kultury ČR a finančního přispění olomoucké Flory se však památku podařilo zachránit.

„Ulevilo se mi. Byla by škoda přijít o takový skvost kulturního dědictví,“ netajil radost Uhlíř. Celková cena všech čtyř etap rekonstrukce se vyšplhala k 10 milionům korun.

Pro setkání, kulturu a zábavu

Budova bude sloužit ke společenským a kulturním akcím, ale i jako místo pro volnočasové aktivity a různá setkání.

Přestože se stále řeší finální úpravy, návštěvníci se dovnitř oranžerie mohou vydat už nyní. Třeba na právě probíhající uměleckou výstavu.

„Doprovodná výstava Mezinárodního sochařského festivalu Sculpture Line nabízí rozmanité plastiky vybraných autorů, jejichž sochy lze vidět i pod širým nebem. Sochy budou k vidění až do 7. října, vždy od úterý do soboty mezi 15. a 18. hodinou. Vstup je zdarma,“ sdělila mluvčí výstaviště Michaela Nováková.

„Oranžerie má velmi bohatou historii, kterou právě sepisujeme. Našli jsme i dobové fotografie, takže to bude určitě zajímavý materiál nejen pro naše návštěvníky,“ prozradila Nováková.

Autor: František Berger