Nejdřív ale musí odborníci opravit stropy, které jsou napadené dřevomorkou. Městys Náměšť na Hané, který spravuje tamní zámek, nyní získal dotaci na opravu dřevěných stropů.

„Olomoucký kraj přispěje částkou 423 tisíc korun. Stejnou sumu musíme přidat z vlastního rozpočtu. Stavební práce začnou v říjnu, do vánočních prohlídek už musí být všechno hotové. Díky dotaci vyřešíme problémy se stropy, které jsou už léta napadené dřevomorkou,“ sdělila starostka Marta Husičková (ODS).

Po obnově dřevěných stropů se začne s úpravami sociálního zařízení v prvním patře. „Pokud se nám podaří sehnat vhodné zařizovací předměty, vanu a doplňky, zařadíme prohlídku dobové koupelny do běžné návštěvní trasy,“ popsala záměry Husičková.

Náměšťský zámek však potřebuje další nákladné zásahy. V minulosti se opravila například střecha hlavní budovy a instaloval se nový zabezpečovací systém. „Vedlejší křídla zámku už také potřebují novou krytinu, požádáme proto o příspěvek ministerstvo kultury. Toho, že jsme si před sedmi lety vzali zámek pod svou správu, však nelitujeme. Na provoz samozřejmě každoročně z rozpočtu městyse několik set tisíc korun doplácíme,“ dodala Husičková.