Po třech týdnech hlasování si z nabízených možností lidé nejvíce přejí, aby mělo krajské město reprezentativní hokejovou arénu.

Chtěli, aby se chátrající plechová hala dočkala rekonstrukce. Tato možnost nasbírala přes osm stovek hlasů.

Letos je však čeká opět zklamání. Oprava nebude.

Potěšit je však může zpráva, že letos chtějí radní o budoucnosti zimního stadionu alespoň rozhodnout.

Druhý největší počet "kliků" získal plošný zákaz heren v celém městě. Samospráva ale takový krok i přes platnost nové legislativy nepřipravuje.

Útěchou může hlasujícím být to, že se radní pokusí vystrnadit hazardní podniky alespoň z městské památkové rezervace a z blízkosti škol či sociálních zařízení.

Obyvatelé města jako třetí v pořadí nejvíce přáli novou tramvajovou trať na Nové Sady, čtvrtý největší počet hlasů měla volání po více cyklostezkách a stojanech na kola.

Další v pořadí by si lidé letos přáli Sigmu v popředí první ligy, opravu prostoru kolem "letadla", rekonstrukci Prioru a nejméně hlasů nasbíralo "více míst na parkování".

V diskuzi pod anketou si hlasující přáli například i okamžité uzavření olomouckého aquaparku, menší zadlužení města či nové chodníky v Hraniční ulici. Spousta lidí také žádala, aby ve městě vládli poctiví politikové, kteří plní předvolební sliby.

A co z toho se letos povede a co ne?

1. Rekonstrukce zimního stadionu

Zimní stadion se letos opravovat nebude. Vedení města si totiž ještě stále láme hlavu s otázkou, zda zimní halu přebuduje nebo ji postaví někde jinde.

Radní se loni nedokázali rozhodnout i přesto, že je k tomu tlačila petice za rekonstrukci hokejového svatostánku, kterou podepsalo přes čtyři tisíce lidí, tedy na Olomouc počet nebývale vysoký.

Na dotazy, zda se někam jednání se soukromým vlastníkem o prodeji pozemků potřebných pro přestavbu haly posunula, ani nyní neexistuje určitá odpověď.

„Jednání byla složitá, přesto se ale krok po kroku posunujeme ke konečnému rozhodnutí, které nakonec nemusí být vázáno na havarijní stav chlazení. To na vlastní náklady loni nahradil novou technologií soukromý vlastník objektu. O obou zvažovaných řešeních rekonstrukce či nové výstavby už máme také mnohem více informací,“ popsal loňský posun primátor města Martin Novotný.

A co letos? Dočkají se fanoušci konečného stanoviska nebo bude vedení města i nadále otálet?

„Letos očekáváme rozhodnutí, ve které lokalitě bude olomoucký zimní stadion – jestli na stávajícím místě zrekonstruujeme ten starý, nebo v lokalitě Pražská postavíme nový. Zároveň by mělo být jasné, s jakým finančním zajištěním budeme toto rozhodnutí realizovat. Na 99 % jsem si jist, že v letošním roce o budoucnosti stadionu rozhodneme,“ slíbil primátor.

Šance, že se to letos podaří, podle Deníku: 0%

2. Plošný zákaz heren ve městě

Po dlouhých letech, kdy olomoucká radnice hrála mrtvého brouka a proti hernám nezasahovala téměř vůbec, se předloni podařilo prosadit novou obecně závaznou vyhlášku, která zmrazila počet hazardních podniků a navíc zpoplatnila provoz výherních přístrojů.

I přesto se loni v Olomouci kvůli povolení ministerstva financí nové herny objevily. Ve druhé polovině roku si však radnice na ministerstvo došlápla a státní povolenky ustaly.

Letos mohou Olomoučané ve městě čekat další přitvrzení. Na začátku ledna vstoupila totiž v platnost nová legislativa, která obcím umožňuje ještě větší regulaci hazardu.

„Bude třeba připravit novelu obecně závazné vyhlášky, která omezí počet heren na nevhodných místech: v blízkosti škol, sociálních zařízení nebo také v městské památkové rezervaci,“ vyjmenoval náměstek primátora Ivo Vlach.

Někteří Olomoučané požadují mnohem tvrdší hru a chtějí, aby hazardní podniky zmizely plošně z celého města. Ani letos se však této změny nedočkají.

„Úplný zákaz heren nevidím jako reálný. Věřím, že se nám letos podaří je zakázat v městské památkové rezervaci,“ nastínil Vlach.

Samospráva bude muset letos také řešit otázku, jak rozdělit výtěžek z hazardu. Nově jej místo majitelů heren budou rozdělovat právě obce.

Šance, že se to letos podaří, podle Deníku: 45%

3. Stavba tramvajové trati na Nové Sady

Stavba tramvajové trati, která protne zcela novou olomouckou čtvrť Šantovka, už je připravená. Po kolejích by měly vozy přepravovat cestující na dvě největší olomoucká sídliště, a to na Nové Sady a Povel.

Loni získala radnice na stavbu všechna potřebná stavební povolení. Na konci září také podala definitivní žádost o dotaci ze švýcarských fondů. Výsledky by měla znát v letošním prvním čtvrtletí.

Zhruba čtvrt miliardový příspěvek na novou trať by mohla ohrozit stížnost ekologických aktivistů z Hnutí Duha. V dopise švýcarskému ministerstvu financí upozornili na to, že vedení města například dostatečně neprojednalo vedení trati ve více variantách a v dokumentu navíc označili stavbu za předraženou.

Radnice však jakékoli pochybení odmítá a chystá se na zahájení stavebních prací.

„Vyvineme maximální snahu, aby se začalo co nejdříve. Na 95 % jsem přesvědčen, že stavbu zahájíme už letos,“ popsal primátor města Martin Novotný.

Šance, že se to letos podaří, podle Deníku: 80%

4. Více cyklostezek a stojanů na kola

Málo cyklostezek, navíc krátké úseky, které nenavazují. Olomoučané s cyklodopravou ve městě nejsou zcela spokojení. Proto by si do nového roku přáli, aby bezpečných cest pro kola přibylo. Od loňska mohou využívat opravených stezek ve Smetanových a Bezručových sadech.

Letos plánuje radnice vybudovat cyklostezku z Řepčína do Křelova.

„Potom chceme stavět v městské části Povel, a to od supermarketu Lidl po Schweitzerovu ulici, a další cyklostezka by měla propojit i Týneček a Chválkovice Pokračujeme také v obnově městských parků, proto se nových povrchů dočkají cyklisté i v Čechových sadech,“ vyjmenoval primátor města Martin Novotný.

Nové trasy podle něj zlepší propojení Olomouce s okolními obcemi.

Šance, že se to letos podaří, podle Deníku: 60%

5. Proměna okolí letadla u Androva stadionu

Kdysi chlouba, nyní ostuda města. Letadlo u Androva stadionu už má nejlepší léta za sebou, stejně jako bar, který v něm sídlí.

Okolí plaveckého stadionu, husitského kostela a místního supermarketu nepatří mezi lákadla města, i když je to často první, co turisté po příjezdu do hanácké metropole spatří.

Vedení města od poloviny minulého roku jedná s majitelem aeroplánu a snaží se najít nejlepší řešení, jak lokalitu zlepšit a stroj odstranit.

„Další jednání máme naplánované na příští týden. Věřím, že do prázdnin by mohlo letadlo ze svého dnešního místa zmizet. V současné době řešíme, jestli se poté umístí do Leteckého muzea nebo někam jinam. Stoprocentně letos docílíme alespoň částečné změny k lepšímu. Celkové řešení prostoru potom bude navazovat. Bude záviset na rozhodnutí o dalším osudu zimního stadionu,“ vysvětlil primátor města Martin Novotný.

Olomoučané tak mohou jen doufat, že lokalita na změnu k lepšímu nebude čekat tak dlouho jako hokejová hala.

Šance, že se to letos podaří, podle Deníku: 3%

5. Sigma v popředí 1. ligy

Rok 2011 nepatřil v podání fotbalistů Sigmy k nejpovedenějším. Na jaře se ještě svěřenci trenéra Zdeňka Psotky drželi v popředí ligového pole. Sezonu zakončili na 4. místě a jen těsně jim unikl postup do Evropské ligy, když ve finále domácího poháru na penalty podlehli Mladé Boleslavi.

Herní projev však už na jaře nebyl ideální. Nová sezona nezačala špatně, ale po odpočtu devíti bodů kvůli korupci začala Sigma tápat. V závěru roku byl odvolán trenér Zdeněk Psotka a Hanáci přezimují na předposledním místě tabulky.

„Mužstvo sice bylo loni poznamenané aférou, ale má také rezervy v přístupu k utkání, chyběla mu agresivita. Tento tým je však silný, a když se ještě posílí, bude mít na to, aby měl dobré výsledky,“ vysvětlil nový trenér Sigmy Petr Uličný.

Podle něj je nyní důležité nejdříve doma porazit České Budějovice, pak venku Slovácko a opět doma Žižkov.

„Začátek bude strašně důležitý. Ve hře je celkem 42 bodů. Musíme bodovat hned, to je jasné. Hlavní je, aby se nám podařilo dosáhnout hlavního cíle, tedy zachránit se. Věřím, že od začátku budeme vyhrávat a podaří se nám to co nejdřív,“ doufá Uličný.

Šance, že se to letos podaří, podle Deníku: 0%

6. Přestavba Prioru

Průtahy a zase další průtahy. Tak se dá jednoduše charakterizovat příprava přestavby obchodního domu Prior, který podle mnohých Olomoučanů zaujímá přední místa v anketách o ostudy města.

Podle původních plánů měl být opravený už dva roky. Přeměnu objektu na moderní galerii Moritz však zbrzdil aktivní senior, který několikrát projekt připomínkoval.

Loni se týmu architektů podařilo získat územní rozhodnutí. Nyní čekají na stavební povolení.

„Podle termínu jeho vydání se pak rozhodne, zda letos s rekonstrukcí začneme. Společně s investory věříme, že se podaří ji zahájit a ještě letos i dokončit,“ vysvětlil architekt Miroslav Pospíšil.

Po přestavbě se z obchodního domu stane moderní prosklená stavba. Uvnitř zůstanou typické eskalátory, ubude obchodů. Kromě samotné budovy se změní i její okolí. Vylepšený by měl být totiž i prostor takzvaného Mořického náměstí.

Šance, že se to letos podaří, podle Deníku: 95%

7. Více parkovacích míst

„Kam zaparkovat?“ ptají se řidiči nejen v centru Olomouce, ale i na nejhustěji obydlených sídlištích ve městě. Mnoho z nich by si proto přálo, aby ploch pro automobily bylo ještě více.

Od loňska mohou využívat větší parkoviště na Chválkovické, Štítného, Jižní i Zolově ulici.

„Letos by měla přibýt místa v podzemních parkovištích Šantovky, kde bude moci zaparkovat až tisíc aut, což velmi pomůže situaci s parkováním v centru města. Další stání vzniknou v souvislosti s modernizací výstaviště Flora i v rámci regenerace sídliště Povel,“ shrnul plány primátor města Martin Novotný.

Po celkové opravě sídliště Povel, která skončí v roce 2014, využijí lidé o 731 parkovacích míst více.

„Všichni víme, že situace s parkováním je v Olomouci složitá. Proto se každý rok snažíme postupně ji zlepšovat, což se nám letos podaří tak na osmdesát procent,“ odhadl primátor.

Šance, že se to letos podaří, podle Deníku: 50%

(luc, fik)