„Jsme před podpisem smlouvy s restaurátorem,“ sdělil investiční náměstek primátora Miloslav Tichý (ANO).

Město v soutěži vybralo uznávaného restaurátora René Tikala. Cena přesáhne 30 milionů korun s tím, že 85 procent nákladů pokryje dotace.

Olomoucká "plecharéna" (vlevo) a vizualizace hokejové haly v projektu Nová Velkomoravská
Strabag odstoupil ze hry o novou halu v Olomouci. Je opět jen jediný zájemce

Práce na kompletní očistě a vyspravení poškozených prvků by podle vedení města mohly odstartovat již na přelomu března a dubna.

V péči restaurátorské firmy bude památka po dvě turistické sezony.

„Počítáme s tím, že lešení bude otevřené, nebude je krýt plachta, aby Trojice byla vidět,“ uvedl náměstek primátora pro oblast kultury a cestovního ruchu Viktor Tichák (ProOlomouc a Piráti).

„Nyní ladíme zábor, plot, který bude nutné udělat kolem Trojice, aby nebyl nějak ohyzdný. Řešíme jeho využití například pro informace pro turisty,“ naznačil.

Vizualizace celoročního využití plochy olomoucké tržnice. Koncept teamu Contayner Tech, s.r.o.
Živoucí olomoucká tržnice. Takto měl vypadat nový koncept s gastrem i koncerty

Vzhledem k významu monumentálního barokního díla chce vedení města řešit s restaurátorem i možnost, zda by příští turistickou sezonu již nemohla být vrchní část Trojice odkryta.

„Zda by to postup prací dovoloval,“ zmínil náměstek Tichák.

U olomoucké katedrály sv. Václava funguje nový Poesiomat. 1. března 2024. Slavnostního zprovoznění se zúčastnil i režisér a herec Miroslav Krobot.
U dómu zní nový Poesiomat, umí hrát i písně. Klikou si zatočil i Miroslav Krobot

Jeden ze symbolů Olomouce čeká kompletní restaurátorský zásah u kamenných i kovových prvků.

S demontáží soch se při rekonstrukci v zadání zakázky neuvažuje, vyloučit to ale zcela nejde s ohledem na restaurátorské průzkumy, které budou probíhat. To už ale bude na posouzení zkušeného restaurátora, kterému město zakázku svěřilo.

Bývalá benzinka ve Velkomoravské ulici v Olomouci se mění na provozovnu vyhlášeného podniku Mama's Burger, února 2024
Z ostudné benzinky v Olomouci vzniká parádní burgrárna. Je spojená s Pohlreichem

Sloup Nejsvětější Trojice prošel před zápisem do UNESCO rozsáhlým restaurátorským průzkumem, na který v letech 1999 až 2001 navazovalo zásadní restaurování památky.

Povinnou revizí prochází stav Trojice průběžně a za posledních 20 let provedli odborníci několik menších oprav poškozených prvků.