Znovuotevření této atrakce, původně plánované na polovinu prosince loňského roku, se však už dvakrát odložilo. Kvůli vysoké teplotě, vlhkosti a chlorovým výparům byla kovová konstrukce zasažena silnou korozí.

„Takové podmínky představují agresivní prostředí. Až po odkrytí spodní části věže jsme postupně zjišťovali, že poškození je rozsáhlejší, než jsme předpokládali. Na minimálně dvaceti místech jsme i malým kladívkem, podobným tomu obuvnickému, prorazili díru do ocelové konstrukce,“ řekl Petr Krumpl, výrobní manažer společnosti Corrocoat, která zabezpečuje rekonstrukci.

V důsledku velkého rozsahu poškození se taky změnil projekt oprav. Protože věži hrozila koroze i zevnitř, kovová konstrukce byla ukotvená konzolami v betonové základně. „Takové řešení jsme konzultovali se statikem a jsme s ním spokojení, protože se tím prodlouží životnost stavby,“ uvedl pro Deník Pavel Kolář, ředitel společnosti Olterm & TD.

Opravy se podle Krempla protáhly také v důsledku nepříznivého počasí. „Nejenom minusové teploty, ale i déšť, mlha a sníh vadí při aplikaci ochranných povrchových materiálů. Nevhodné podmínky zabraňují správnému zasychání těchto antikorozních vrstev. Kdybychom za takových okolností ošetřili konstrukci, nebylo by pak možné dodržet garantovanou záruční lhůtu,“ řekl dále Krempl.

Magistrát města Olomouce pro tuto rekonstrukci převedl na provozovatele bazénu zatím přibližně dva miliony korun, komplikace při opravách však celý projekt prodraží. Prozatím ale přesná částka není známá.

Po kompletním dokončení rekonstrukce bude kromě antikorozních opatření, přestavby statiky a výměny okenních tabulí věž také pro případ náhlého výpadku energie vybavena vysokokapacitními bateriemi na nouzové osvětlení.

„Podle našich odhadů je stavba na devadesát devět procent hotová. Věž se musí ještě vyčistit a na to budeme potřebovat asi dva nebo tři dny. Po kolaudaci bude pak tobogan znovu zpřístupněn veřejnosti,“ dodal Krempl.

Matej Slávik, Daniela Pavelková