Stavebními pracemi na vytížené silnici radnice tak už na jaře zahájí dlouho plánovanou opravu Výstaviště Flora Olomouc. Pavilon A a jeho okolí začne měnit vzhled ještě letos na podzim.

Na několikrát odloženou opravu Štítného ulice se těší nejen lidé, kteří bydlí v okolí, ale také olomoučtí řidiči.

„Projíždět po zvlněných kostkách a dírách není žádný med. Opravená už měla být ulice dávno, ale je dobře, že se do toho radnice nyní pustí. Přece jen je to spojka k nemocnici,“ podotkl třicetiletý Olomoučan Petr Anděl.

Dělníci opraví Štítného ulici po celé její délce, včetně křižovatky s Wolkerovou ulicí. Po rekonstrukci pojedou řidiči po novém povrchu, místní zde postaví vozy do parkovacích zálivů.

Výměna čeká také inženýrské sítě. Radní nyní vybrali firmu, která bude mít stavební práce na starosti. Při výběrovém řízení město výrazně ušetřilo. Původně počítalo s náklady kolem pětašedesáti milionů, nyní však z kasy poputuje o třináct milionů méně.

Křižovatka Štítného a Wolkerovy ulice. Foto: DENÍK

Přastaví áčko i jeho okolí

„Začít by se mělo za pár týdnů, tedy na začátku dubna. Důležitější je pro nás ale termín, kdy mají dělníci skončit. Oprava by měla být hotová do konce září,“ vysvětlil náměstek primátora Martin Major.

Po skončení prací na Štítného ulici se řemeslníci přesunou o kousek dál a začnou pracovat na změně Výstaviště Flora Olomouc.

„Jednáme s vedením společnosti, zda se bude v pavilonu A konat ještě podzimní Flora. Nechceme totiž výrazně ohrozit jejich ekonomickou činnost. Podle toho pak zahájíme práce,“ popsal Major.

Součástí změn v okolí výstaviště je především oprava pavilonu A. Z dnešní stavby zůstane jen skelet a střecha. Skleněné plochy budou nové, stejně jako venkovní žaluzie. Moderní bude také sociální zařízení.

„Restauraci zrušíme. V prostoru stávajících kanceláří vznikne zázemí pro vystupující a šatny,“ objasnil Major.

Těsně k pavilonu A přistaví dělníci novou třípatrovou budovu, která s ním bude spojená v prvním a druhém podlaží. Obě patra budou sloužit výstavám, koncertům a sportovním akcím.

Zcela nová budova vyroste pár metrů od pavilonu. Bude v ní sídlit vedení výstaviště a nová restaurace.

Kromě oprav a výstavby bude muset radnice vyřešit také dopravní napojení areálu.

„Na Wolkerově vybudujeme novou křižovatku, která navede řidiče na Zamenhofovu ulici,“ uvedl Major.

Komunikací projedou šoféři až k nově vybudovanému parkovišti v lokalitě nádraží Olomouc–Nová Ulice. Pozemky pro jeho stavbu získala radnice loni od Českých drah. Vzniknout by zde mělo přes tři sta nových parkovacích míst, která budou využívat především vystavovatelé a návštěvníci Flory.

Hotovo do konce roku 2012

Všechny změny navrhl stejný architekt, který dal před půl stoletím výstavišti současnou podobu.

Během oprav se nebudou v pavilonu A konat výstavy. Poslední by měla být nejspíše letos na podzim.

„Není to ale jisté, o podzimní Floře ještě jednáme. Během stavebních prací se budou výstavy konat v jiných prostorách, například v dalších pavilonech, ve velkém stanu nebo v jiné hale. Nyní zvažujeme všechny možnosti,“ podotkl Zdeněk Indrák z Výstaviště Flora Olomouc, který má projekt na starosti.

Oprava výstaviště by měla být hotová do konce roku 2012.

Radní na ni totiž chtějí čerpat peníze z Evropské unie a podmínky dotací přesně určují, kdy se musejí práce vyúčtovat. Změna areálu by měla stát tři sta milionů korun. Přesný rozpočet bude znát vedení města v dubnu.