Osobní vozy mohou úsek objet okolními ulicemi, kamiony do města vůbec nesmějí. „Vážně ten most uzavřou? Kolují tu dohady, ale žádná zaručená informace,“ divila se Vendula Stařinská, která v Moravském Berouně pracuje.

Místostarosta Jan Brenkus vysvětlil, že si lidé o objížďce mohli přečíst na internetu. „Občany jsme s opravou seznámili prostřednictvím našich webových stránek a uvedeme to také v tomto vydání měsíčníku Radnice informuje,“ doplnil Brenkus.

Informace na internetu

Obyvatelé však nepovažují internet za dostatečný nástroj komunikace s obyvateli. „Nemáme čas sledovat, co se děje na internetu,“ řekla provozovatelka místního bufetu Pavlína Otrubová.

Místostarosta se hájí tím, že ani na obecním úřadě ještě před dvěma týdny neznali přesný termín opravy. „O nutnosti rekonstrukce mostu jsme věděli, ale kdy k tomu přesně dojde, to jsme netušili.“

Některé restaurace se kvůli objížďce obávají o ušlé zisky. „Večer se u nás stavují řidiči kamionů. Jsme přímo na hlavní cestě. Teď, když ho uzavřou, tak se zřejmě tržby sníží,“ řekla Stařinská.

Berkus o možnosti snížení výdělků ví. Zároveň však nepředpokládá, že by zisky extrémně klesly jen kvůli řidičům velkých vozů, které se do města nedostanou.

Žádné kamiony

Někteří obyvatelé uzavírku vítají. Tvrdí, že si alespoň odpočinou od kamionů, které běžně projíždějí celým městem.

„S obrovskými auty je to hrůza. Pokud se zde potkají dva kamiony, je to vždy hodně těsné. Kdyby to tak zakázali napořád,“ řekla Jaroslava Křižanová, která žije v domě přímo v Opavské ulici.

Opravu mostu zbrzdila plánovaná náhradní trasa. „V úseku objížďky se opravovala cesta, proto bylo třeba doladit termíny, aby byla připravena komunikace pro vozidla nad 3,5 tuny,“ vysvětlil zpoždění Pavel Študent, manažer provozního úseku Ředitelství silnic a dálnic.

„Most by měl být hotový už koncem listopadu, ale průjezdný bude až 12. prosince 2008,“ řekl Brenkus.

Vozidla do 3,5 tuny, autobusy a zásobování mohou uzavřený úsek objet přes ulici Janáčkovu, Partyzánskou a Dvořákovu. Řidiči ostatních dopravních prostředků musejí za Horní Loděnicí odbočit na Dětřichov nad Bystřicí a dále pokračovat ve směru na Bruntál.