Rozpočet je vyrovnaný, výpadek v příjmech ale město řeší půjčkami a dalším navyšováním dluhu.
Ten je stejně vysoký jako rozpočet samotný – přes dvě miliardy korun.
Příjmy Olomouce letos klesnou z loňských 2,053 miliardy korun na 1,982 miliardy.
Schodek město pokryje zůstatkem z loňského roku a pomocí směnečného programu, který využije především na investice.
Bere si také krátkodobou třicetimilionovou půjčku.
Investovat chce Olomouc celkem 356 milionů korun, což je o 76 milionů více než v roce 2015. ¨
Přechody, parkoviště, cyklostezky
„Vůbec největší investiční akcí bude rekonstrukce tramvajové trati na třídě 1. máje v předpokládaném objemu 115 milionů korun. Necelou polovinu nákladů by měla pokrýt dotace ze švýcarských fondů," sdělil investiční náměstek primátora Filip Žáček (ČSSD).
Kromě rekonstrukce vodohospodářské infrastruktury, do níž půjde kolem 93 milionů korun, dá Olomouc zhruba deset milionů na přechody pro chodce.
„Budeme rovněž investovat do zvýšení kapacity parkovacích míst zejména na sídlištích na Lazcích, v Neředíně, v okolí Tererova náměstí nebo v ulici Za Vodojemem," doplnil náměstek Žáček.
Pět milionů korun je určeno na průběžné vykrývání aktuálních požadavků městských částí.
V zoologické zahradě má vzniknout africký pavilon, počítá se i s dalšími cyklostezkami nebo proměnou infocentra v budově radnice.
Břemena: Namiro a akvapark
Ekonomický náměstek Martin Major (ODS) podotkl, že bude nutné hlídat si rozpočtovou disciplínu.
U většiny opozičních zastupitelů ale rozpočet podporu nenašel. I přes úspornost mu vytýkají zejména půjčku od banky.
„Třicetimilionový úvěr a čtvrtmiliardový směnečný program jsou podle náměstka Majora úrokově velmi výhodné půjčky od Komerční banky a údajně mají sloužit ke kofinancování investičních projektů z peněz Evropské unie. Tyto krásné pohádky ale zastírají skutečnost, že se městu nedaří prodávat majetek dost rychle a efektivně, naplnit rozpočet a zatěžují jej břemena v podobě dvacetimilionového výdaje na Namiro a 43 milionů pro aquapark," řekl člen sdružení Občané pro Olomouc Pavel Bednařík.
Vadí mu i to, že umořování dluhu má v největší míře začít v roce 2018, tedy na konci volebního období.
Politické eskamotérství a iluze splácení
Dluh a možnosti jeho splácení kritizovalo i hnutí ANO.
„Před patnácti lety se dluh města pohyboval na úrovni půl miliardy, schválený rozpočet počítá se zadlužením 2,07 miliardy. Přitom strmý růst zadlužení probíhal v období masivního výprodeje majetku a štědrých dotací z EU," uvedl předseda zastupitelského klubu Miroslav Žbánek.
„Za politické eskamotérství lze označit předloženou prognózu zadluženosti města v následujících letech. Radní zastupitelstvu představili iluzi o splácení dluhu, která měla v publiku vyvolat dojem, že existuje reálná možnost během deseti let snížit dluh na polovinu. Neexistuje," domnívá se.
Před hlasováním se diskutovalo i o snižování grantů pro kulturu a sociální věci nebo nutnosti platit si dvě televize.
Ze 43 přítomných zastupitelů nakonec rozpočet podpořilo sedmadvacet z nich.
Půl miliardy na veřejné služby
Náměstek Major ale upozornil, že město nemusí ze směnečného programu využít celou částku.
„Je rozložený do celého volebního období. Letos čerpáme přibližně sto třicet milionů korun, pokud se ale bude situace vyvíjet dobře, zbytek už čerpat nemusíme. Je to pro nás poslední varianta," dodal náměstek.
Celkové provozní výdaje města mají příští rok obnášet 1,675 miliardy korun, což je meziročně o čtyři miliony korun méně.
Z této částky připadne 535 milionů korun na objednávku veřejných služeb, mezi které patří například městská hromadná doprava.