Zařadil se tak mezi pětici opilých puberťáků, kteří na začátku letních prázdnin zaměstnali Městskou policii Olomouc. Všemi případy se již zabývá sociálka.

Pozornosti neunikla například teprve patnáctiletá dívka, která už má zkušenost se záchytkou. S 1,64 promile ji tam strážníci převezli poté, co 5. července okolo 7. hodiny ráno přijali oznámení o osobě ležící před tanečním klubem na třídě Svobody.

Nebyla schopna udržet se na nohou ani mluvit. Na Protialkoholní a protitoxikomanické záchytné stanici Vojenské nemocnice Olomouc strávila několik hodin, než si ji vyzvedla matka.

Nemocnice: Přibývá dětí pod vlivem tanečních drog

Podle primáře psychiatrického oddělení Zdeňka Faldyny šlo o výjimku, protože záchytka je určena především lidem nad 16 let věku.

„V tomto případě maminka neměla příležitost si dceru ihned vyzvednout. Jelikož se blížily dívčiny šestnáctiny, strážníci se rozhodli umístit ji k nám,“ vysvětlil Faldyna.

Holčina užívající si letní prázdniny se tak s největší pravděpodobností stala nejmladší alkoholičkou v historii olomoucké záchytky.

Přesné statistiky nezletilých ale zařízení nemá. „Co si tak vzpomínám, loni jsme přijali dvě šestnáctileté osoby. Letos u nás střízlivěli dva sedmnáctiletí pacienti,“ řekl primář.

Mladší jedince po požití drog či většího množství alkoholu si buď převezmou jejich rodiče, nebo skončí v nemocnici.

Na Dětské klinice Fakultní nemocnice Olomouc za uplynulý půlrok ulehlo pět opilých dětí, nejmladšímu bylo patnáct let.

Podle mluvčího fakultní nemocnice Adama Fritschera počet hospitalizované mládeže pod vlivem alkoholu klesá, stoupá však počet dětí pod vlivem tanečních drog.

Policejní zátahy

Případy nezletilých opilců si od policie přebírá Odbor sociálních věcí Magistrátu města Olomouce. Jeho pracovníci se následně zaměří na poměry v rodině a situaci řeší.

„Jedná-li se již o závislost, situaci projednáváme také s odborníky – psychology, psychiatry, lékaři,“ sdělil vedoucí oddělení sociální prevence Jiří Křivánek.

S cílem odhalit nejen mladé opilce či uživatele drog, ale také dospělé, kteří nezletilým nalévají a prodávají, vyrážejí do ulic policisté.

Kromě namátkových kontrol v rámci výkonu služby se zapojují do celorepublikové akce s názvem HAD zaměřené na hazard, alkohol, děti. Ta zatím poslední se na Olomoucku a Jesenicku konala koncem června.

„Policisté navštívili 37 restaurací, barů, diskoték a dalších podniků. Během akce zkontrolovali 74 návštěvníků, zjistili 2 mladistvé osoby pod vlivem alkoholu (0,11 a 0,33 promile),“ prozradil policejní mluvčí Libor Hejtman.

Kontroly: figurantce většinou nalili

Na kontroly podobných zařízení se důkladněji zaměřuje Česká obchodní inspekce (ČOI).

K odhalení těch, kteří úmyslně či nevědomky poskytnou alkohol děvčatům a chlapcům mladším 18 let, využívají nezletilé figuranty. Kdo jim ho nalije nebo prodá, má problém.

Dle zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek za to hrozí až milionová pokuta i zákaz činnosti.

„Od počátku letních prázdnin 2019 proběhly v Olomouckém kraji 4 kontroly zaměřené na prodej alkoholu nezletilým, ve 3 případech byl naší figurantce prodán,“ informoval mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Loni zástupci inspektorátu stihli provést 24 kontrol a odhalili 17 problémových podniků, o rok dříve obsluhu nachytali v 10 z 18 případů.

„Dá se říci, že situace je zhruba stejná. Procentuální nárůst přičítáme skutečnosti, že v roce 2018 bylo k dispozici více figurantů, a tím pádem bylo provedeno větší množství kontrol,“ poukázal na statistiky Fröhlich.

Alkoholová párty pro šestnáctileté

Zejména v centru Olomouce je vyšší koncentrace podniků, okolo nichž se rozhodně nepohybují pouze dospělé osoby. Některé párty bývají zaměřeny na děvčata a chlapce od 16 let.

Pro nezletilé oficiálně bez alkoholu, ale pokud si dovnitř propašují své zásoby nebo poprosí o koupi nápoje staršího kamaráda či sourozence, těžko tomu někdo zabrání.

To do klubu Belmondo na třídě Svobody mají nezletilí zákaz vstupu. Provozovatel Filip Přenosil ujistil, že se nařízení hlídá a dodržuje.

„Personál u vstupu kontroluje věk podle průkazu totožnosti s fotografií. Když se návštěvník neprokáže, nepustíme ho dovnitř.“

Podle Orgánu sociálně-právní ochrany dětí s alkoholickými nápoji experimentují už třináctileté děti, pravidelní uživatelé se z nich stávají v šestnácti letech.

Dětí a mladistvých pod vlivem přibývá zejména v červenci a srpnu, tedy v období hlavních školních prázdnin.

Kontroly ČOI proto budou pokračovat až do konce roku, stejně jako rozsáhlá akce HAD. Ta se letos uskuteční ještě dvakrát.

Celostání akce HAD navazuje na sérii kontrol v oblasti konzumace alkoholu od roku 2015 a pořádá ji Policie ČR ve spolupráci s Úřadem vlády ČR a se zapojením České obchodní inspekce, hygieny, celní správy, hasičů, dále také ministerstva zdravotnictví, ministerstva vnitra a dalších.

Výsledky kontrol v ČR

2015-2016: zkontrolováno 4 tisíce podniků a 18 tisíc osob, odhaleno 660 opilců mladších 18 let, rekordmanem chlapec ze Středočeského kraje (3,25 promile)

2017 (červenec-září): zkontrolováno téměř 2,5 tisíce podniků a přes 9 tisíc osob, odhaleno 150 opilců mladších 18 let

2018 (srpen-prosinec): zkontrolováno 2 144 podniků a 9032 osob, odhaleno 309 opilců mladších 18 let

Zdroj: Policie ČR

Počty léčených

Počty klientů VZP mladších 18 let, kteří byli léčeni kvůli návykovým látkám, a náklady léčby (celorepublikové statistiky)

Rok 2014: 1 325, 15 499 171 korun

Rok 2015: 1 267, 15 231 536 korun

Rok 2016: 1 194, 14 153 517 korun

Rok 2017: 1 272, 14 509 611 korun

Rok 2018: 1 371, 19 153 615 korun

Zdroj: Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR

Nejčastější návykové látky

Klienty VZP nejčastěji užívané návykové látky v roce 2018 (celorepublikové statistiky)

Alkohol: 757 klientů, 5 721 886 korun za léčbu

Kombinace drog: 264 klientů, 4 480 511 korun za léčbu

Pervitin: 216 klientů, 5 650 224 korun za léčbu

Kanabinoidy: 193 klientů, 2 215 402 korun za léčbu

Zdroj: Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR